PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Dziękczynienia za beatyfikację JP II

  • PAP    26 maja 2011 - 15:06
Święto Dziękczynienia za beatyfikację JP II

- Obchody Święta Dziękczynienia, które odbędą się 5 czerwca w Warszawie, będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację Jana Pawła II - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz podkreślił, że idea Święta Dziękczynienia, które w tym roku będzie obchodzone po raz czwarty, bardzo mocno wrosła w religijny kalendarz Polaków.

- Okazuje się, że Opatrzność co roku przynosi nam nowe owoce Bożej miłości i zarazem powody do jeszcze większej wdzięczności. Wyjątkową okazją ku temu stało się wyniesienie na ołtarze pierwszego papieża z rodu Polaków, jakiego 1 maja dokonał Benedykt XVI. Równie ważnym motywem do dziękczynienia i modlitwy jest zbliżająca się 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 110. rocznica jego urodzin. Dziękując za piękne i święte życie kard. Wyszyńskiego oraz dokonane przez niego dla Kościoła i Polski wielkie dzieła, będziemy prosić Boga o jego rychłą beatyfikację - powiedział kard. Nycz.

Czytaj też: Przesłanie Jana Pawła II do polityków

Dodał, że z tej okazji do Wilanowa zaproszeni są biskupi, duchowieństwo oraz wierni z całej Polski.

Jak poinformował prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, jednym z elementów obchodów Święta Dziękczynienia będzie procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II. W niedzielę, 5 czerwca rano po krótkim nabożeństwie na pl. Piłsudskiego, Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie wyruszy dziękczynna procesja. Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk i grup, m.in. wspólnotę akademicką i neokatechumenalną oraz Ruch Światło-Życie. Na ostatnim odcinku, przy parafii św. Antoniego Marii Zaccarii na ul. Sobieskiego, do procesji włączą się prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele miast papieskich z całej Polski.

W samo południe przed Świątynią Opatrzności Bożej odprawiona zostanie ogólnonarodowa msza święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Po mszy świętej relikwie bł. Jana Pawła II zostaną uroczyście przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

Tego dnia we wszystkich parafiach w Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Kard Nycz zwrócił się z prośbą o uczestnictwo w tej zbiórce i przypomniał, że ta świątynia to wotum wdzięczności wszystkich Polaków i nasze zobowiązanie narodowe.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.