PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Ponad 29 mln zł na wsparcie edukacji przedszkolnej

  • PAP/EM    27 stycznia 2017 - 14:10
Świętokrzyskie: Ponad 29 mln zł na wsparcie edukacji przedszkolnej
Samorządy czy stowarzyszenia będą mogły składać wnioski na dofinansowanie projektów wspierających rozwój edukacji przedszkolnej w regionie (fot. pixabay)

Ponad 29 mln zł na wsparcie edukacji przedszkolnej oraz organizacji pozarządowych, realizujących projekty związane ze sportem, turystyką, kulturą i oświatą przeznaczył zarząd województwa świętokrzyskiego. Pieniądze pochodzą z funduszy UE i budżetu samorządu.
O ogłoszeniu konkursów na dofinansowanie projektów poinformowano w piątek (27 stycznia) podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Od 28 lutego podmioty prowadzące przedszkola - samorządy czy stowarzyszenia - będą mogły składać wnioski na dofinansowanie projektów wspierających rozwój edukacji przedszkolnej w regionie. 27,4 mln zł na ten cel będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020.

Jak powiedziała dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Aleksandra Marcinkowska, ogłoszono już konkursy dedykowane obszarom wiejskim o najgorszym dostępie do usług publicznych i przeznaczone dla beneficjentów z terenu całego woj. świętokrzyskiego. W przyszłym tygodniu podobny konkurs zostanie ogłoszony dla Kielc i ościennych gmin. Część samorządów będzie mogła starać się o wsparcie w dwóch konkursach.

Organizowane będą też warsztaty dla podmiotów zainteresowanych złożeniem wniosków. "Wytyczne często się zmieniają, dlatego zachęcamy do korzystania z tej formy wsparcia. To powoduje, że wnioski są dobrej jakości" - oceniła Marcinkowska.

W ramach projektów można finansować m. in. bieżące koszty utrzymania nowych przedszkoli lub nowoutworzonych miejsc w istniejących placówkach, zakupy nowoczesnego wyposażenia - zabawek edukacyjnych i materiałów dydaktycznych, organizację dodatkowych zajęć wspierających rozwój dzieci, zwłaszcza ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (np. z niepełnosprawnościami). Nowe miejsca przedszkolne muszą funkcjonować co najmniej dwa lata po zakończeniu realizacji projektów.

Do tej pory w ramach RPO na lata 2014-2020 wsparto w regionie 25 przedsięwzięć "przedszkolnych" o wartości ok. 13 mln zł. Dofinansowanie ma dostać także 14 podobnych inicjatyw o wartości 7,7 mln zł, w ramach ostatniego konkursu (nabór już zakończono). W całym świętokrzyskim RPO na działania związane z edukacją przedszkolną zarezerwowano ponad 66 mln zł.

W latach 2007-2013 podobne przedsięwzięcia finansowano z unijnego programu Kapitał Ludzki. "Kiedy startowaliśmy z projektami przedszkolnymi przed laty, wskaźnik dostępu dzieci do przedszkoli w regionie wynosił 38 proc. Dziś przekracza on 75 proc." - podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Podczas spotkania poinformowano też o środkach na wsparcie organizacji pozarządowych, realizujących zadania z zakresu kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, kultury oraz nauki, edukacji, oświaty i wychowania. W 2017 r. samorząd regionu przeznaczy z własnego budżetu na ten cel ponad 2,2 mln zł. Jak mówił Jarubas, to o ponad 300 tys. zł więcej, niż w 2016 r. "Na zainteresowanie nigdy nie narzekaliśmy - projektów zawsze było zdecydowanie więcej niż pieniędzy. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zwiększyć te kwotę" - argumentował marszałek.

Najwięcej pieniędzy - niemal 1,9 mln zł - trafi do organizacji pozarządowych w ramach ogłoszonego właśnie konkursu na upowszechnianie kultury fizycznej. Konkurs obejmuje 14 zadań związanych głównie ze sportem masowym oraz sportem dzieci i młodzieży.

Jak wyjaśniał dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za kulturę i sport w Urzędzie Marszałkowskim Jacek Kowalczyk, w tym roku rozszerzono zakres inicjatyw, które mogą być wsparte grantami.

Chodzi m. in. o organizację imprez sportowych o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, organizację imprez popularyzujących aktywne formy spędzania wolnego czasu wśród różnych grup wiekowych pn. "Aktywne Świętokrzyskie", rozwój sportów indywidualnych poprzez doposażenie klubów w sprzęt sportowy i promowanie sportu wśród seniorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.