PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Ponad 5,6 mln zł z UE na edukację przedszkolną

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 14:01
Świętokrzyskie: Ponad 5,6 mln zł z UE na edukację przedszkolną
Wartość podpisanych w piątek umów przekroczyła 6,7 mln zł, z czego 5,6 mln zł pochodzi z UE (fot. pixabay.com)

Ponad 1300 nowych miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym pojawi się w województwie świętokrzyskim. Samorząd regionu podpisał w piątek (18.08) umowy na przekazanie ponad 5,6 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój edukacji przedszkolnej.
"Rozpoczynaliśmy edukację od poziomu 34 proc. dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Dzisiaj w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat ten wskaźnik wynosi już prawie 79 proc. W całym województwie wychowaniem przedszkolnym objętych jest ponad 36 tys. dzieci, o 2,6 tys. więcej niż w roku ubiegłym" - powiedział podczas podpisywania umów członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Żołądek dodał, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20 założono utworzenie 1313 nowych miejsc w przedszkolach, do tej pory ten cel został zrealizowany w 53 proc.

Wartość podpisanych w piątek umów z 13 beneficjentami przekroczyła 6,7 mln zł, z czego dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniosło ponad 5,6 mln zł.

Czytaj więcej: Katowice z dotacją ze specjalnej edycji "Malucha". Dostosują 25 miejsc w żłobkach do potrzeb niepełnosprawnych dzieci

Gmina Gnojno przez rok będzie realizowała projekt "Szczęśliwe dzieci w gminie", którego koszt wyniesie 622 tys. zł. Liczba miejsc w przedszkolach zwiększy się o 20 i zdaniem wójta Zbigniewa Janika w pełni zaspokoi to potrzeby gminy.

"Do tej pory część naszych dzieci chodziła do przedszkoli położonych w okolicznych gminach. Teraz będą przebywać w placówkach, położonych znacznie bliżej domu. To powinno cieszyć rodziców, bo ich pociechy będą też mały znacznie więcej dodatkowych zajęć, wyrównujących szanse edukacyjne dzieci. Z własnych środków nie stać by nas było na ten projekt" - powiedział Janik.

W Olesznie w gminie Krasocin budowane jest przedszkole na 50 miejsc, które będzie częścią miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych. Zostanie oddane do użytku w czerwcu 2018 roku. Trzy miesiące później placówka rozpocznie realizację projektu "Przedszkole w Olesznie - szansą na lepszy start", którego wartość wyniesie blisko 700 tys. zł.

"Za te pieniądze wyposażymy przedszkole w niezbędny sprzęt i meble. Zakupimy m.in. dwie tablice multimedialne, laptopy oraz sprzęt do laboratorium. Dzieci będą też miały dodatkowe zajęcia m.in. z języka angielskiego" - podkreśliła dyrektor ZPO w Olesznie Zofia Marcinkowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.