PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie stawia na szachy. Uczniowie będą grać w szkołach

  • aw/PAP    15 lutego 2018 - 16:13
Świętokrzyskie stawia na szachy. Uczniowie będą grać w szkołach
Władze województwa zakupiły sprzęt o łącznej wartości ponad 85 tys. zł, który niebawem zostanie przekazany do 124 świętokrzyskich szkół. (fot.pixabay)

124 szkoły w regionie otrzymają zestawy do gry w szachy, w ramach realizowanego projektu "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej".
  • O programie poinformował w czwartek (15 lutego) w Kielcach marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.
  • Wartość zakupionego sprzętu to ponad 85 tys. zł.

 

Przedsięwzięcie, realizowane przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN) zainaugurowano we wrześniu 2017 r. W październiku ruszyły warsztaty z nauki gry w szachy, w których udział wzięło 235 nauczycieli z woj. świętokrzyskiego, którzy następnie będą prowadzili zajęcia w swoich szkołach.

"Wierzę, że ten projekt stanie się zaczynem, że co roku będziemy rekrutować grupę kolejnych nauczycieli i będziemy kontynuować ten projekt. Cieszę się, że te nasze działania metodyczne mają wsparcie w formie przekazanego do szkół sprzętu, bo bez tego ciężko byłoby te zajęcia zrealizować" - zaznaczył wicedyrektor ŚCDN Krzysztof Łysak.

Władze województwa zakupiły sprzęt o łącznej wartości ponad 85 tys. zł, który niebawem zostanie przekazany do 124 świętokrzyskich szkół. W skład jednego zestawu wchodzi osiem szachownic, czyli plansze szachowe z pełnym zestawem pionków i figur, oraz jeden zegar. Łącznie zakupiono 1100 sztuk szachów oraz 204 elektroniczne zegary szachowe.

"Zyskujemy skalę, która powinna z czasem doprowadzić do istotnej zmiany jakościowej, jeśli chodzi o kompetencję gry w szachy" - mówił Jarubas.

Z kolei wicedyrektor ŚCDN zaznaczył, że "projekt przyniósł wiele wartości dodanych". "Okazało się, że edukacja szachowa stała się istotnym elementem w wielu szkołach, jeśli chodzi o programy wychowawczo-profilaktyczne. Nauczyciele uczestniczący w naszym projekcie składają granty, żeby ta edukacja szachowa w ich szkołach mogła jeszcze bardziej zaistnieć" - dodał Łysak.

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, edukacja szachowa na wczesnym etapie edukacyjnym ma na celu wsparcie rozwoju kompetencji matematycznych uczniów, przede wszystkim: logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, analizę i rozwiązywanie problemów. Zajęcia szachowe dają uczniom możliwość nie tylko zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, logicznych i strategicznych, ale pozwalają też nauczycielom kształtować u dzieci takie cechy osobowości, jak: wiara we własne możliwości, właściwe zachowania w sytuacjach trudnych (radzenie sobie z wygraną i porażką), podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności. Gra w szachy uczy też rywalizacji w duchu fair play.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.