PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: studenci ze Wschodu ze stypendiami regionalnego samorządu

  • PAP    5 lutego 2016 - 21:37
Świętokrzyskie: studenci ze Wschodu ze stypendiami regionalnego samorządu

O wsparcie mogą się ubiegać osoby które chcą podjąć lub kontynuować jednolite studia dzienne lub studia dzienne I, II lub III stopnia, na świętokrzyskich publicznych i niepublicznych uczelniach wyższych. (fot. pixabay)

23 uczących się w Kielcach studentów polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, odebrało w piątek (5 lutego) stypendia, przyznane im przez samorząd województwa świętokrzyskiego. To pierwsza edycja programu stypendialnego dla Polaków ze Wschodu, realizowanego przez władze regionu.
Stypendia wręczono podczas sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego.

O wsparcie finansowe - 300 zł miesięcznie przez 10 miesięcy roku akademickiego - ubiegało się 30 młodych osób, które podjęły studia na kieleckich uczelniach lub już tu studiowały. W tym roku wsparciem objęto 23 studentów pochodzących ze Wschodu - mieszkańców b. republik radzieckich - którzy legitymowali się polskim pochodzeniem.

To studenci kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), Politechniki Świętokrzyskiej oraz w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Pochodząca z Białorusi słuchaczka studiów doktoranckich na UJK Katarzyna Bondarenko dziękowała w imieniu stypendystów samorządowi województwa, za decyzję o ustanowieniu programu stypendialnego.

„Pomoc ta, choć ograniczona w sensie fizycznym, jest ważnym dla nas - studentów z zagranicy - przełomowym symbolem. Przyczynia się do wzmocnienia naszego morale i poczucia nieosamotnienia także z punktu widzenia naszych rodzin, które koleje historyczne rzuciły za wschodnią granicę. Nasze rodziny w przeważającej większości kultywują - mieszkając w innych krajach - polskie wartości, tradycję i język, posyłając dzieci w trybie nadobowiązkowym do polskich szkół” – podkreśliła.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas mówiąc o programie ocenił, że jest to "rodzaj dziejowej spłaty zobowiązania wobec ludzi, którzy kiedyś, nie ze swej woli, znaleźli się poza naszym państwem, a chcą utrzymywać łączność, podtrzymywać tradycję, kulturę polską i studiować w naszym kraju”.

Według Jarubasa, regionalny program stypendialny dla Polaków ze Wschodu jest też swego rodzaju elementem wsparcia polityki repatriacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.