PARTNER PORTALU
  • BGK

System awansu nauczycieli do kontroli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 maja 2011 - 06:39
System awansu nauczycieli do kontroli

Egzamin na wyższy stopień nauczycielski jest fikcją, polegającą wyłącznie na gromadzeniu w teczkach dokumentów i opowiedzeniu przed komisją o swojej pracy.
Dla większości nauczycieli koniec roku wiąże się ze zdobywaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego. Do 30 czerwca mają czas na złożenie niezbędnych dokumentów. Jeśli egzamin lub postępowanie zakończy się zaliczeniem, nauczyciel od września otrzymuje awans i wyższą pensję. Tyle że taki system faktycznie nie weryfikuje wiedzy i przygotowania nauczycieli – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najwyższa Izba Kontroli trzy lata temu wezwała rząd do zmiany zasad awansu zawodowego nauczycieli. Ten niewiele w tej sprawie zrobił. Od kontroli NIK liczba nauczycieli z najwyższymi stopniami awansu wzrosła do 82 proc. Oznacza to, że rzesza prawie pół miliona pedagogów ma zagwarantowaną stałą pracę i brak motywacji do dalszego kształcenia uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

W woj. lubelskim na 1767 osób przystępujących do egzaminów na stopień nauczyciela dyplomowanego nie zdały zaledwie 4. Tyle samo spośród 1076 osób na stopień mianowanego. Z kolei w mazowieckim na 2818 osób ubiegających się o status nauczyciela dyplomowanego nie zdało 17.

W woj. podkarpackim na 1643 osoby tylko 10 otrzymało negatywną ocenę dla stopnia nauczyciela dyplomowanego. W tym samym województwie egzaminu na nauczyciela mianowanego nie zaliczyły dwie osoby z 1003 przystępujących.

Z kolei 100-proc. zdawalność jest w woj. świętokrzyskim. Tam do postępowania kwalifikacyjnego przystąpiło 1014 osób i tyle samo zaliczyło egzamin. Podobnie jest też w Gdyni.

Okazuje się, że zdobycie kolejnego stopnia awansu zawodnego nie jest powiązane z efektywnością i jakością pracy nauczycieli, ale formalnością do zdobycia kolejnej podwyżki. To powoduje, że pedagodzy nie konkurują między sobą, bo każdy, kto dostanie etat stażysty, dochodzi do najwyższego stopnia awansu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.