PARTNER PORTALU
  • BGK

System dwuzmianowy w szkołach do likwidacji

  • aw/PAP    5 września 2017 - 11:42
System dwuzmianowy w szkołach do likwidacji
Zgodnie z przepisami młodsze klasy szkół podstawowych nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów (fot.pixabay)

Ministerstwo Edukacji zauważa, że Polska jest "jednym z nielicznych krajów na świecie", w którym lekcje są prowadzone na dwie zmiany. To ma się zmienić.
- To jest problem, który dostrzegamy, i który będziemy pomału eliminować. To jest kwestia kilkunastu lat. I trzeba co najmniej kilku, włącznie z zachętami finansowymi, żeby wreszcie wyjść z tej dwuzmianowości - mówiła Anna Zalewska, pytana w RMF FM.

Według szacunków MEN wzrost liczby placówek pracujących w trybie zmianowym nastąpił wtedy gdy do pierwszych klas poszły dzieci 6-letnie (rok szkolny 2014/2015 był pierwszym, kiedy do I klas szkół podstawowych obok dzieci siedmioletnich poszła obowiązkowo grupa sześciolatków - przyp. red.).

Obecna reforma oświaty przywróciła obowiązek szkolny dla 7-latków. Jednak zgodnie z przepisami klasy I-III szkół podstawowych nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów. Dodajmy, że problem pracy na dwie zmiany w szkołach dotyczy przede wszystkim miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Samorządowiec, 2017-09-07 08:51:42

    Maksymalna liczba 25 uczniów w klasie! Gdy szkoła ma 26 uczniów zapisanych do pierwszej klasy z obwodu to dyrektor musi utworzyć 2 oddziały. To jest przyczyna wyższej zmianowości. rosną też dwukrotnie koszty. Nie tak dawno mogło być w oddziale nawet do 35 uczniów. to duża różnica. Przy wprowadzeniu ...elastycznej podwyższonej liczby uczniów w oddziałach zmianowość byłaby niższa. Niższe także byłyby koszty utrzymania szkół. To jest oczywiste jak dwa razy dwa. Inicjatywa jest zatem po stronie MEN, który określa w przepisach prawa normy liczebności oddziałów.  rozwiń