PARTNER PORTALU
 • BGK

System finansowania opieki przedszkolnej jest nieefektywny

 • PAP/Rzeczpospolita    29 stycznia 2014 - 06:43
System finansowania opieki przedszkolnej jest nieefektywny

Polski system finansowania opieki przedszkolnej jest najmniej efektywny pośród krajów UE oraz OECD.
Takie wnioski płyną z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczącej kosztów edukacji. IBE sprawdziło m.in. ile publicznych i prywatnych środków Polska przeznacza na edukację przedszkolną. W Polsce jest to odpowiednio 0,6 proc. i 0,1 proc. PKB, podczas gdy średnio w UE oraz pośród krajów OECD suma wydatków z obu tych źródeł nieznacznie przekracza 0,5 proc. PKB  - informuje "Rzeczpospolita".

Pomimo wysokich wydatków odsetek dzieci objętych tą formą opieki jest dużo niższy niż w krajach Unii czy OECD. Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2011 r. w Polsce do przedszkoli chodziło 43 proc. dzieci pomiędzy trzecim rokiem życia a wiekiem rozpoczęcia nauki. Niższy wynik mieli tylko Rumuni.

"Główną przyczyną tej sytuacji wydaje się wysoki stopień regulacji tego sektora usług, np. obowiązująca Karta nauczyciela, która znacznie usztywnia płace zatrudnianych osób, jak i ograniczone możliwości regulowania liczby miejsc pracy (np. ich redukowanie w okresie niżu demograficznego)" - tłumaczy w swojej publikacji IBE.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • podpisałem, 2014-01-29 22:27:58

  Obowiązująca ustawa Karta Nauczyciela niczego nie usztywnia, ale zapewnia, że w polskich przedszkolach jest wysoki pozim. Za granicą są to przeważnie tylko ochronki.
 • Zenon, 2014-01-29 13:58:32

  Opieranie się na raportach OECD jest co najmniej wątpliwe. Jakiś czas temu prasa rozpisywała się o tym jak to polscy nauczyciele pracują najkrócej. Również wtedy powoływano się na wyliczenia OECD. Prawda okazała się zupełnie inna. Jeżeli rząd widzi problem to należy zbadać polskie przedszkola stosuj...ąc odpowiednią metodologię. Niestety Instytut zajmuje się szkołami. Dlaczego wypowiada się więc w kwestii przedszkoli. Czyżby artykuł był sponsorowany?  rozwiń
 • IG, 2014-01-29 13:09:48

  Czy aby nie ma wpływu na te wyniki struktura demograficzna Polski. Polska ma najniższy współczynnik urbanizacji w całej UE (poza może właśnie Rumunią) i wynosi zaledwie 60%. W najlepiej rozwiniętych krajach współczynnik ten przekracza 90%. Tam taniej i łatwiej zorganizować opiekę przedszkolną. MEN c...hce poprawić statystyki, ale to jest zawracanie kijem rzeki, chyba że przymusi się rodziny na wsi do wożenia trzylatków wiele kilometrów do najbliższego przedszkola - zima czy nie zima.  rozwiń