PARTNER PORTALU
  • BGK

System identyfikacji uczniów za pomocą kart płatniczych

  • PAP    31 sierpnia 2010 - 10:36

System służący m.in. do rejestracji obecności uczniów i pracowników szkoły z wykorzystaniem kart płatniczych uruchomiony zostanie w środę w XXIII LO w Łodzi. Za pomocą kart uczniowie zapłacą też w szkolnym sklepiku a w przyszłości wypożyczą książki.
"Chcemy przygotować uczniów do używania nowoczesnych technologii na co dzień, ale również podnieść bezpieczeństwo uczniów w szkole. W przyszłości chcemy, żeby karta była wykorzystywana w wielu dziedzinach i poszerzać ciągle jej zastosowania" - powiedziała dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi Jolanta Swiryd.

System łączący zbliżeniową kartę przedpłatową Visa payWave i "kartę szkolną" przygotował Bank Zachodni WBK. Łódzkie liceum będzie pierwszą placówką w Polsce, która wdroży takie rozwiązanie. Będą to karty z mikroprocesorem, który umożliwia łączenie zastosowań czysto płatniczych z innymi funkcjami, np. identyfikacją użytkownika karty.

Według dyrektor liceum, na początku "karta szkolna" będzie służyła do identyfikacji uczniów, jako wejściówka do szkoły dla uczniów i pracowników placówki, będzie nią można także płacić za zakupy w szkolnym sklepiku.

"W przyszłości karta ma służyć do wypożyczania książek w bibliotece. Mamy już rejestrator, a wszystkie książki mają już kody paskowe. To chcielibyśmy zrobić w pierwszej kolejności, żeby uczeń za pomocą tej karty również mógł wypożyczać książki, bo to bardzo usprawniłoby ten proces" - dodała Swiryd. W kolejnych latach karta miałaby być wejściówką do różnych pomieszczeń szkoły.

Karty mają otrzymać wszyscy z ponad 360 uczniów szkoły oraz pracownicy. Pierwszymi, którzy zarejestrują się za ich pomocą po inauguracji roku szkolnego, będą uczniowie klas maturalnych.

Według informacji banku, wyposażył on szkołę w oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych. System identyfikacyjny, w ramach którego działają "karty szkolne" ma możliwość rejestrowania liczby wejść i wyjść każdego ucznia, dzięki czemu istnieje możliwość monitorowania obecności uczniów w szkole. Takie rozwiązanie ma ograniczyć też wchodzenie na teren szkoły osób nieuprawnionych.

Na kartach zostanie umieszczone logo szkoły, przez co będą one również szkolnym identyfikatorem. Poza kartami i specjalnymi barierkami szkoła została wyposażona również w czytniki do płatności zbliżeniowych, które zostaną zainstalowane w szkolnym sklepiku.

"Dyrektorzy ośrodków dydaktycznych wielokrotnie wskazywali, że wyzwaniem w szkołach jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Stąd decyzja banku, by wesprzeć szkoły w budowaniu nowoczesnych rozwiązań systemu dostępu. Jednocześnie to rozwiązanie pozwala na edukowanie młodzieży w zakresie korzystania z kart płatniczych" - uważa przedstawiciel banku Łukasz Porażyński.

BZ WBK planuje uruchomienie w najbliższym czasie podobnych systemów dostępu w kolejnych szkołach: drugiej w Łodzi, a także we Wrocławiu, Nowym Targu, Rzeszowie i Zielonej Górze. Według przedstawicieli banku, docelowo istnieje także możliwość połączenia "karty szkolnej" i systemu dostępu z istniejącymi już w większości szkół elektronicznymi dziennikami czy innymi systemami ewidencji uczniów.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • anty, 2010-09-01 08:33:48

    tak, i co jeszcze? moze zaloza czytniki na karty przy wejsciu do toalet? absurd! a gdzie wolność? co teraz juz wszedzie czlowiek bedzie sledzony??
  • arj, 2010-08-31 11:51:39

    Szkoła narzuca uczniom obowiązek korzystania z karty Visa i usług banku WBK. Operator kart (Visa) dostanie dostęp do danych dotyczących obecności uczniów w szkole a później być może także ocen. To pole do nadużyć i pogwałcenie poufności danych osobowych.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: