PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin i Koszalin z nowymi sieciami szkół

 • PAP/JS    28 lutego 2017 - 17:46
Szczecin i Koszalin z nowymi sieciami szkół
Od 1 września br. w Koszalinie będzie funkcjonować 13 ogólnodostępnych szkół podstawowych (fot.fotolia)

• Wygaszenie sześciu gimnazjów w Szczecinie i przekształcenia kolejnych placówek - zakłada uchwała o nowej sieci szkół przejęta przez tamtejszych radnych miejskich.
• Nową sieć placówek ma także Koszalin.
Za uchwałą ws. nowej sieci szkół głosowało 17 szczecińskich radnych, przeciw było trzech, a trzech kolejnych wstrzymało się od głosu.

Nowa sieć zakłada włączenie 13 działających obecnie placówek do szkół podstawowych, a dwóch do techników. Pięć gimnazjów będzie przekształconych w szkoły podstawowe, zaś kolejne dwa w liceum lub technikum. Z kolei dziewięć gimnazjów działających w zespołach szkół stanie się szkołami podstawowymi. Wygaszonych zostanie sześć gimnazjów.

"Dominującym modelem jest włączenie gimnazjów w struktury sąsiedniej szkoły podstawowej dlatego, że na mocy ustawy w tej sytuacji nauczyciele gimnazjum stają się pracownikami nowo powstałej szkoły i uzyskują pełnię praw pracowniczych związanych z zatrudnieniem w poszerzonej jednostce" - powiedział jeszcze przed głosowaniem wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska.

Jak dodał, dzięki temu, w wielu przypadkach, ratuje się miejsca pracy.

Jak powiedział, wyjątkowo trudna jest sytuacja sześciu wygaszanych szkół w zespołach, gdzie obecnie funkcjonuje gimnazjum i liceum. "Nie powinniśmy tworzyć nowych liceów w Szczecinie choćby ze względu na to, że musimy podać rękę tym szkołom, które dziś będą traciły i nauczyciele mogą tracić pracę" - mówił Soska.

Na sesji obecni byli m.in. nauczyciele i rodzice uczniów z gimnazjum nr 10 i 7, którzy sprzeciwiają się przyjętym zmianom. Według nauczyciela z gimnazjum nr 10, szkoła powinna być przekształcona w liceum, a nie w podstawówkę, co oznacza w istocie likwidację placówki. Jak mówił, choć ma mieć gwarancję etatu w nowej szkole, to może w niej dostać zaledwie kilka godzin pracy w tygodniu.

Uchwała podjęta przez szczecińskich radnych zostanie przesłana do zaopiniowania przez zachodniopomorskiego kuratora oświaty. Ostateczna uchwała ma być podjęta do końca marca.

Nową sieć szkół jednogłośnie zatwierdzili koszalińscy radni. Jak poinformował Krzysztof Stobiecki z koszalińskiego magistratu, 10 tamtejszych gimnazjów, w tym dwie szkoły specjalne, zostanie włączonych w strukturę istniejących już szkół podstawowych.

W związku ze zmianami w mieście przybędą dwie szkoły podstawowe. Państwowe Gimnazjum nr 11 zostanie przekształcone w nową Szkołę Podstawową nr 23. Zaś Gimnazjum dla Dorosłych działające przy Centrum Kształcenia Ustawicznego zostanie włączone w nowo powołaną Szkołę Podstawową dla Dorosłych.

Dwa gimnazja zostaną włączone w strukturę istniejących już liceów ogólnokształcących. Państwowe Gimnazjum nr 4 wejdzie w strukturę Liceum Ogólnokształcącego nr 5. Rok później, bo 1 września 2018 r. Gimnazjum nr 6 zostanie włączone do Liceum Ogólnokształcące nr 6 - powiedział Stobiecki.

Od 1 września br. w Koszalinie będzie funkcjonować 13 ogólnodostępnych szkół podstawowych, w tym jedna nowa nr 23, oraz 2 szkoły podstawowe specjalne działające w strukturze Zespołu Szkół nr 12 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.