PARTNER PORTALU
 • BGK

Szefowa MEN: potrzebujemy programu poprawy zdrowia i sprawności fizycznej uczniów

 • PAP    19 grudnia 2015 - 14:33
Szefowa MEN: potrzebujemy programu poprawy zdrowia i sprawności fizycznej uczniów

(fot. men.gov.pl)

Trzeba zbudować całościowy program poprawy zdrowia i sprawności fizycznej uczniów, na który złożą się działania w różnych obszarach – mówiła w sobotę w Wałbrzychu szefowa MEN Anna Zalewska.
Minister edukacji narodowej wzięła udział w konferencji podsumowującej program "Mały Mistrz", który ma na celu poprawę stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III.

Zalewska podkreśliła podczas konferencji prasowej, że kierowany przez nią resort wraz z Ministerstwem Sportu chce "urealnić zajęcia wychowania fizycznego". "Minister sportu spotyka się m.in. z trenerami. Chcemy na przykład przywrócić idee szkolnych klubów sportowych, a pomysły na finansowanie tej inicjatywy pewnie wypracujemy w ciągu tego roku" - zapowiedziała szefowa MEN.

Dodała, że resort edukacji przygląda się również zapleczu lokalowemu szkół, w którym prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego. "Często okazuje się, że przeszkodą dla uczestnictwa uczniów w zajęciach z wychowania fizycznego jest choćby brak sanitariatów" - powiedziała.

Zalewska podkreśliła, że poprawa zdrowia i sprawności fizycznej polskich uczniów wymaga zbudowania całościowego programu, który będzie obejmował różne obszary. "Trzeba na przykład odwrócić absurdalne zapisy rozporządzenia, które wszystkim kojarzy się jedynie z drożdżówkami i zacząć naprawdę mówić o zdrowym żywieniu. Dyskutujemy na ten temat z ministrem zdrowia i dietetykami" - poinformowała.

Elementy edukacyjne dotyczące zdrowego trybu życia, zdaniem Zalewskiej, mogłyby się też znaleźć w programie nauczania biologii. "Tam też jest miejsce na mowę o zdrowiu i zdrowym żywieniu. Ale tak naprawdę zmiany podstawy programowej wprowadzimy od 2017 r., ponieważ obiecałam ogólnopolską debatę o edukacji i tu też będzie miejsce na rozmowy o wychowaniu fizycznym" - dodała minister.

"Mały Mistrz" jest programem Ministerstwa Sportu, od 2015 r. pod patronatem ministra edukacji narodowej. Program opiera się na sześciu blokach sportowych. W każdym z nich uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

"Mały Mistrz" działa w 11 województwach. Bierze w nim udział blisko dwieście tysięcy uczniów z ok. dwóch tysięcy szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • gdzie ćwiczyć?, 2016-01-04 07:38:12

  Kiedy remont dalszej części boiska szkolnego i ogrodzena przy SPnr.6 w Białymstoku przy ul. Wesołej. - nie były remontowane , od czasów towarzysza Gomułki
 • b, 2015-12-23 13:53:49

  Do Aktywna Mobilność: A tak. mamy wstawać niecałą godzinę wcześniej, dziecko i ja, żebym je zdążyła odprowadzić, wrócić i pojechać autem do pracy w moim "fantastycznie skomunikowanym "mieście". Albo lepiej żeby dziecko szło samo. Po wąziutkim chodniczku tuż obok piratów drogowych. Aha..., przejścia dla pieszych/przez jezdnię też nie są w moim mieście odśnieżane. Fakt, śnieg zdarza się coraz rzadziej, więc ostatecznie to mogę odpuścić.  rozwiń
 • Aktywna Mobilność, 2015-12-22 09:30:31

  Czekam na program promocji działań ograniczających skłonność rodziców do podwożenia dzieci do szkół i przedszkoli samochodami - inaczej mówiąc działań zwiększających przyjazność otoczenia szkół dla pieszych i rowerzystów. Takie działania przekształcania miast w sensownym kierunku mają większą efekty...wność niż programy budowy wielopiętrowych parkingów na osiedlach i przy stacjach transportu publicznego, nie mówiąc o programy rozbudowy pseudobezkolizyjnych skrzyżowań pseudoautostrad w mieście.  rozwiń