PARTNER PORTALU
 • BGK

Szefowa MEN spotkała się z Nauczycielami Roku

 • pt/pap    24 listopada 2016 - 19:53
Szefowa MEN spotkała się z Nauczycielami Roku
Anna Zalewska (fot.men.gov.pl/Janusz Fiega)

Mam nadzieję, że wiele wątpliwości zostało rozwianych, choć oczywiście jest też wiele punktów rozbieżnych, przede wszystkim dotyczących wejścia w życie ustawy - powiedziała minister edukacji po spotkaniu z Nauczycielami Roku, którzy skierowali do niej list ws. zapowiadanej reformy oświaty.
Szefowa MEN Anna Zalewska spotkała się z Nauczycielami Roku przedstawicielami sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zapowiedzianej reformy. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Nauczyciele, którzy nie uczestniczyli w briefingu szefowej MEN, powiedzieli dziennikarzom po spotkaniu, że te kwestie, które do tej pory budziły ich niepokój w związku z zapowiadaną reformą edukacji, "nadal go budzą", przede wszystkim tempo wprowadzania zmian. "Dla nas, nauczycieli, jest to za szybko; tak jak dla uczniów i dla rodziców" - powiedział Damian Kulma.

"Jest wiele punktów wspólnych, dyskutowaliśmy m.in. o podstawach programowych, o tym, czym powinna być szkoła, jak ważny jest nauczyciel w systemie i że o tego nauczyciela trzeba zadbać" - mówiła po spotkaniu Anna Zalewska.

Status zawodowy nauczycieli

"Objaśniałam, jak pojawią się nowe etaty" - mówiła, dodając, że poinformowała też rozmówców o pracach zespołu przy ministrze edukacji, który zajmuje się statusem zawodowym nauczycieli, ich doskonaleniem, przyszłością i wynagrodzeniem.

Na początku listopada większość laureatów konkursu "Nauczyciel Roku" wystosowała list otwarty do minister edukacji w sprawie zapowiedzianej reformy. Jak zaznaczyli proponuje ona zmiany postrzegane jako rewolucyjne, a czas przewidziany na ich realizację nierealny. Zadali w nim szereg pytań m.in. dotyczących kosztów reformy oraz tego, co będzie, jeśli samorządy nie zdążą wprowadzić zmian.

Pytali też czy docierają do niej głosy środowisk akademickich, z których wynika, że nie ma żadnych naukowych podstaw dla proponowanych zmian.

Zmiany osadzone w realiach ekonomicznych i naukowych

Zaznaczyli, że nie są przeciwni edukacyjnym zmianom, ale apelują o "propozycje zmian, które będą osadzone w realiach ekonomicznych i naukowych oraz wprowadzanie ich w tempie pozwalającym na profesjonalne przygotowanie".

W czwartkowym spotkaniu brali udział Nauczyciele Roku: Grzegorz Lorek (laureat tego wyróżnienia w 2002 roku); Danuta Konatkiewicz (2006); Wiesław Włodarski (2007), Dariusz Kulma (2008), Joanna Urbańska (2016).

Zgodnie z projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Pierwsze czytanie projektów ma odbyć się w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • msl, 2016-11-25 14:10:05

  Do w.potega@neostrada.pl: No bo niby tak PO wprowadzała poprzednie "reformy", które na amen załatwiły szkołęi po których nawet nie ma co sprzątać
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-11-25 09:44:16

  Minister objaśnia i informuje, a powinien uzgadniać. Przed uzgodnieniem potrzebna jest diagnoza. Z niej powinny wyrosnąć alternatywne projekty do dyskusji. Z merytorycznych dyskusji mogą wyrosnąć wartościowe ustawy. Droga na skróty nikomu nie służy. Jest bałaganiarstwem.
 • z sieci, 2016-11-25 09:12:38

  POŻYCZYLIŚMY I DALIŚMY CIEMNEMU LUDOWI 500PLUS I MOŻEMY ROBIĆ CO CHCEMY ! A I TAK TE PIENIĄDZE OD CIEMNEGO LUDA ŚCIĄGNIEMY NA POCZĄTEK Z OC. ZOBACZ TO KONIECZNIE , TYLKO 12 MINUT !!! SZOKUJĄCY MATERIAŁ !! JEDEN Z BYŁYCH EKSPERTÓW MINISTER ZALEWSKIEJ OPOWIADA JAK JEST PRZYGOTOWYWANA REFORMA EDUKACJ...I-------WPISZCIE W GOOGLE- „KULISY REFORMY EDUKACJI” I WEJDŹCIE W PIERWSZE TRAFIENIE! Co jest w tym materiale ? M.in.--- o wyznaczeniu eksperta przez minister Zalewską, który chwali się nominacją na facebooku i dosłownie 10 dni później od tej nominacji w mediach minister Zalewska opowiada, że zespół tego eksperta przygotował podstawę programową dla klas 1-3 !! Tak to wygląda, bardzo dobrze przygotowana i przemyślana reforma . Rodzice zacznijcie się bać i mówię całkiem poważnie !! PIS nawet nie wie co to jest reforma, używają słów, których nie znają znaczenia. Reforma – proces ewolucyjnego, stopniowego i zwykle długotrwałego przekształcania elementów systemu politycznego, nie naruszający jego podstawowych reguł i mechanizmów, przebiegający pod kontrolą instytucji władzy politycznej. Reformy stanowią przeciwwagę i uzupełnienie zmian rewolucyjnych. PS Przecież, to koalicja AWS-UW czyli dzisiejszy PIS i PO wprowadzili reformę gimnazjów w 1999 r. ! Wg wyliczeń ZNP na utworzenie ponad 7 tysięcy gimnazjów i całej infrastruktury z tym związanej wydano gigantyczne pieniądze-ponad 100 miliardów złotych!! Dzisiaj po 17 latach ten sam człowiek PREZES, który głosował za ta reformą, chce cały ten wysiłek, te gigantyczne pieniądze podatników wyrzucić do kosza i wydać kolejne miliardy na powrót do starego systemu !! Ludzie ! Podoba wam się takie marnotrawienie waszych pieniędzy ? Myślicie, że PREZES robi tak samo ze swoimi pieniędzmi ? Dla mnie to jest jakiś matrix, że tak lekko do tego podchodzicie ! Mówią wam, że ten powrót do starego systemu będzie kosztował ledwie miliard złotych. Jaki miliard ? Przecież , to brednie, to co oni wyliczyli trzeba pomnożyć przynajmniej razy 10 !! Oni kłamstwo mają we krwi !  rozwiń