PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześciolatek da sobie radę w pierwszej klasie

  • PAP    11 marca 2013 - 18:30
Sześciolatek da sobie radę w pierwszej klasie

- Szkoły już teraz są przygotowane na przyjęcie dzieci sześcioletnich, a z badań wynika, że sześciolatek poradzi sobie w pierwszej klasie szkoły podstawowej - przekonywali w poniedziałek wiceministrowie edukacji Tadeusz Sławecki i Przemysław Krzyżanowski.
ZAKTUALIZOWANA: Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi kampanię, która ma zachęcić rodziców tegorocznych sześciolatków do wcześniejszego wysłania ich do szkoły. Sławecki, który odwiedził w poniedziałek sześciolatków w kieleckich placówkach oświatowych, zapowiedział częstsze spotkania przedstawicieli ministerstwa z rodzicami, samorządowcami i nauczycielami.

Czytaj też: Sejm przyjął informację o sześciolatkach

"Obniżenie wieku szkolnego ma być ewolucją, a nie rewolucją jak wtedy, gdy tworzono gimnazja. Nie chcemy, aby doszło do sytuacji, w której większość społeczeństwa nie akceptuje zmian, ale narzuca się je w sposób ustawowy. Dlatego konieczne są spotkania, przede wszystkim z rodzicami. Rok 2013 to ostatni, w którym jeszcze oni sami decydują o wysłaniu sześciolatka do szkoły" - przypomniał Sławecki podczas konferencji.

Powołując się na dane Instytutu Badań Edukacyjnych, mówił, że 80 proc. rodziców dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole, jako sześciolatki, jest z tego zadowolonych. Podkreślił, że 96 proc. szkół podstawowych w kraju, sprawdzonych przez inspekcję sanitarną, zostało dopuszczonych do przyjęcia sześciolatków. Dodał, że dzięki rządowemu programowi "Radosna Szkoła" szkoły mają odpowiednie pomoce dydaktyczne, które można wykorzystywać do nauki poprzez zabawę.

Czytaj też: Do I klas pójdzie co drugi sześciolatek

"Niż demograficzny pozwoli nam na w miarę komfortowe wprowadzenie reformy. Jednak, jeśli rodzice już w 2013 roku wyślą dziecko sześcioletnie do szkoły, to na pewno w klasie będzie mniej dzieci niż w 2014 roku, a nauczyciel będzie miał lepszą możliwość poświęcenia dziecku czasu i przyjrzenia mu się" - dodał Sławecki.

Na badania Instytutu Badań Edukacyjnych powoływał się w poniedziałek także wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, który w Szczecinie uczestniczył w regionalnej gali konkursu "Mam 6 lat". Celem konkursu jest popularyzacja inicjatyw, które pomagają sześcioletnim dzieciom w adaptacji do warunków szkolnych.

"Badania Instytutu Badań Edukacyjnych wskazują, że dziecko sześcioletnie bez problemu poradzi sobie razem z dzieckiem siedmioletnim w pierwszej klasie szkoły podstawowej" - powiedział Krzyżanowski. Według niego, dzieci sześcioletnie, które w przedszkolu były uczone zgodnie z nową podstawą programową, są przygotowane do nauki w szkole podstawowej.

Krzyżanowski ocenił, że obawy związane z posłaniem do szkół sześciolatków wynikają "z często jednostkowych negatywnych przykładów na terenie kraju", o których donoszą media. Przypomniał, że jest jeszcze półtora roku do wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. "Organy prowadzące szkoły przygotowują się" - zapewnił. Przypomniał też, że w latach 2009-2011 na wcześniejsze rozpoczęcie nauki zdecydowali się rodzice 184 tys. sześciolatków.

Z danych MEN wynika, że w latach 2009/2011 naukę w szkole w wieku 6 lat rozpoczęło 184 tys. dzieci. W roku szkolnym 2012/2013 do pierwszych klas poszło 17,62 proc. sześciolatków.

W województwie świętokrzyskim w roku 2012/2013 około 15,7 proc. pierwszoklasistów stanowiły dzieci 6-letnie. W woj. zachodniopomorskim w tym roku szkolnym do pierwszych klas poszło 18,6 proc. sześciolatków.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. W ubiegłym roku rząd przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • przedszkolanka, 2013-03-12 08:25:20

    Badania IBE? Te same, o których pisze dzisiejsza Rzeczpospolita? Te, które dowodzą, że dzieci młodsze osiągają na egzaminie wyniki słabsze od starszych - rozbieżność dotyczy nawet 11 miesięcy różnicy wieku.