PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześciolatki już w 84 proc. szkół

  • PAP    31 sierpnia 2011 - 12:53
Sześciolatki już w 84 proc. szkół

Do 84 proc. szkół podstawowych uczęszczają dzieci sześcioletnie, które uczą się w klasach pierwszych lub w tak zwanych zerówkach - poinformowała minister edukacji Katarzyna Hall w środę w Sejmie.
Według minister, oznacza to, że dyrektorzy tych szkół oraz ich organy prowadzące uznały te placówki za gotowe do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Mówiła, że analizy demograficzne jednoznacznie pokazują, że proces wdrażania obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego rozpoczęto w najbardziej korzystnym okresie. "Objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym pozwala na złagodzenie skutków niżu demograficznego. Różnica między liczbą uczniów kończących szkołę podstawową a liczbą pierwszoklasistów jest znacząca i wynosi ponad 463 tys. Ten niedobór uczniów w szkołach podstawowych pozwoli w łagodny sposób wprowadzić zmiany w polskim systemie edukacji związane z obniżeniem wieku rozpoczynania spełniania obowiązku szkolnego" - zaznaczyła.

Czytaj też: Więcej sześciolatków w szkołach niż w przedszkolach

"Zakładane jest, że w związku z rozpoczęciem przez sześciolatki edukacji szkolnej, w roku szkolnym 2011/2012 średnio w co piątej szkole zostanie utworzony nowy oddział. W kolejnym roku szkolnym nowy oddział powstanie w każdej szkole podstawowej. Utworzenie w szkołach nowych oddziałów z pewnością jest ważnym elementem zapobiegania likwidacji szkół, złagodzenia skutków niżu demograficznego, w tym także ochrony miejsc pracy dla wielu nauczycieli" - powiedziała Hall.

Czytaj też: Sześciolatki idą do szkoły w ciemno

Przypomniała, że od 2009 r. jest rządowy program "Radosna Szkoła". Jak podała minister, w ramach tego programu do tej pory ze wsparcia finansowego na zakup pomocy dydaktycznych skorzystały już ponad 10 tys. szkoły podstawowe w całej Polsce, co stanowi 77 proc. uprawnionych szkół.

"Szkolne place zabaw dostosowane do potrzeb dzieci w młodszym wieku szkolnym posiada 2039 szkół podstawowych, z czego około tysiąca powstało z programu +Radosna Szkoła+. W tym roku, w ramach III edycji tego programu, planuje się budowę lub modernizację około tysiąca czterystu kolejnych placów zabaw. Koszt całego programu wynosi 2 mld 438 mln zł, z czego 1 mld 278 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa" - poinformowała Hall.

Podała także, że w ramach części oświatowej subwencji ogólnej w 2010 r., w związku ze szkolną edukacją dzieci sześcioletnich, organy prowadzące szkoły otrzymały 141 mln zł. "Szacuje się, że w 2011 r. będzie to kwota około 378 mln zł" - dodała minister.

Według niej, w latach 2009-2011, czyli od momentu, kiedy sześciolatki - jeśli tak zdecydują rodzice - mają prawo do edukacji szkolnej, z 0,6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej jednostkom samorządu terytorialnego przekazano: 210,1 mln zł na remonty 3620 szkół podstawowych, a 35,8 mln zł na doposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne 2313 nowych pomieszczeń do nauki oraz 346 sal gimnastycznych w szkołach podstawowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Zibi, 2011-08-31 15:05:08

    A w Lublińcu na 230 6-latków do I klasy poszło...10 :-)) widać, jak bardzo potrzebna jest ta... :-(( dla Pani Minister - jedynka z wykrzyknikiem!!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: