Sześciolatki w przedszkolach: Nauczyciele nie stracą pracy, ale zapłacą gminy

  • Dziennik Gazeta Prawna
  • 27-11-2015
  • drukuj
Pusty rocznik nie sprawi, że nauczyciele będą tracić pracę. Gminy będą płacić im za gotowość lub zachęcać do wykorzystania urlopu zdrowotnego.
Sześciolatki w przedszkolach: Nauczyciele nie stracą pracy, ale zapłacą gminy
fot.fotolia

Wygląda na to, że od 1 września 2016 r. sześciolatki nie będą już obowiązkowo posyłane do szkół. W niektórych placówkach, istnieje zagrożenie, że nie uda się pozyskać uczniów do pierwszej klasy. Nie musi to jednak oznaczać, że nauczyciele będą od razu tracić pracę.

– Arkusze organizacyjne dyrektorzy szkół na kolejny rok szkolny przygotowują już w kwietniu i z pewnością muszą w nich ująć co najmniej jeden oddział pierwszej klasy. A to oznacza, że nie będzie podstawy do tego, aby z powodu zmian organizacyjnych zwalniać nauczycieli. A taka możliwość jest przecież tylko do końca maja – wyjaśnia Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacji.

– Wtedy do końca maja 2016 r. nikt nie otrzyma wypowiedzenia. A jeśli nie powstanie klasa, bo rodzice nie zapiszą sześciolatków do pierwszej klasy, zaś odroczeń nie będzie lub będzie znikoma liczba, to trzeba będzie nauczycielom przez cały rok szkolny płacić za gotowość – alarmuje.

Więcej czytaj na gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do otworz oczy: Nie żartuj!?

Jeszcze nauczyciel, 2016-02-20 13:21:07 odpowiedz

Do marek: Proszę nie pisać, że tysiące nauczycieli będzie na bruku. Nauczyciele dobrze wykształceni, z tytułami mianowania zasilą braki kadrowe w przemyśle. Może na początku będzie zamiast 3,5-4 tys. zł tylko 1,5 tys. zł na miesiąc za 220 godzin pracy, ale pojawią się nowe horyzonty rozwoju i nowy s...posób postrzegania rzeczywistości. A takie doświadczenie ma duże przełożenie na szybkość uczenia się rzeczy ważnych. Można następnie co 3 lata nową grupę delegować do uczenia się praktyki życia otwartego rynku pracy. Po takiej praktyce praca w szkole wyda się mniej męcząca a zarobki bardzo satysfakcjonujące. rozwiń

otworz oczy, 2016-02-20 12:32:51 odpowiedz

PiS obiecywało, ze nie bedzie zwolnien!!!! A teraz co? Mamy drżeć??!! Obiecaliscie miejsca dla 3 latków w przedszkolach i co??? Co rodzice mają z dziećmi zrobić?? Zwolnić się z pracy, aby się nimi opiekować??? Zerówki dla 6 latków powinny być utworzone w oddziałach przedszkolnych w szkołach!!! Dziec...i by się przyzwyczajały do otoczenia i szybciej by się adaptowały w klasie I . A taki przeskok z przedszkola od razu do I klasy bedzie dla nich ciężki. Jakby zerówki zostały utworzone tylko w szkołach, to byłyby miejsca dla 3 latków w przedszkolach i wszyscy byliby zadowoleni!! NIEPRZEMYŚLANA DECYZJA PISU!!!!!!!!!!!!!!!!!! rozwiń

R, 2016-02-20 11:20:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE