PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześciolatki w przedszkolu. Jaka subwencja dla samorządów? Decyzja w połowie roku

  • Bartosz Dyląg    9 marca 2016 - 18:41
Sześciolatki w przedszkolu. Jaka subwencja dla samorządów? Decyzja w połowie roku
Rząd deklaruje wsparcie JST w wychowaniu przedszkolnym. Fot. przedszkole.niedomice.prv.pl

• W Sejmie debatowano nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, która podnosi dotację przedszkolną na dziecko sześcioletnie.
• W opinii wnioskodawców zmiana wieku obowiązku szkolnego oznacza straty dla samorządów.
• Wiceminister edukacji Teresa Wargocka zapewniła, że samorządy na zmianach na pewno nie stracą.
• Pierwsze wyliczenia wysokości wsparcia mają się pojawić w połowie roku.
Komisja edukacji oraz komisja samorządu terytorialnego przeprowadziły w środę pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 264), której autorami są posłowie PO.

Zaproponowali oni podniesienie dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie do wysokości subwencji oświatowej, przysługującej gminie w danym roku budżetowym na ucznia szkoły podstawowej.

Samorządy stracą ponad 1,3 mld zł

Zdaniem autorów nowelizacji wprowadzona przez rząd PiS zmiana wieku obowiązku szkolnego oznacza drastyczne ograniczenie wysokości subwencji oświatowej dla samorządów prowadzących szkoły podstawowe. – Pośrednio uderzy to w jakość kształcenia i dostępność edukacji przedszkolnej dla najmłodszych – uzasadniała Krystyna Szumilas.

Wnioskodawcy przedstawili swoje wyliczenia. Dotacja na jedno dziecko w przedszkolu ma wynosić 1 370 zł, a subwencja oświatowa na jednego ucznia szkoły podstawowej w roku 2015 wynosiła 5 357 zł (bez uwzględnienia wag dla szkół wiejskich i leżących w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców).

- Po uwzględnieniu wzrostu kwoty subwencji różnica pomiędzy subwencją a dotacją, jaką otrzyma samorząd na dziecko sześcioletnie, wynosić będzie ponad 4 tys. zł, co przełoży się na zmniejszenie części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów o ponad 1,3 mld zł – podkreślała Krystyna Szumilas.

Jak przypomniała Szumilas, obietnicę podwyższenia dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie do wysokości subwencji oświatowej złożyła wcześniej na sejmowej komisji minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

2016 rok bez konsekwencji finansowych dla JST

Sekretarz stanu Teresa Wargocka zauważyła, że wnioskodawcy projektu zmian koncentrują się na kwestiach finansowych, czyli tym, że podniesienie wieku szkolnego do 7 lat generuje koszty dla samorządów. Nad kwestią tą resort edukacji nie zamierza dyskutować, bo taki jest stan faktyczny, ale dotyczy on roku 2017.

- W roku 2016, na który już mamy uchwaloną ustawę budżetową, samorządy z tytułu zmiany wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego nie poniosą konsekwencji finansowych, a wręcz mają bardzo dobre rozwiązanie finansowe – powiedziała Wargocka. – Na wszystkie dzieci sześcioletnie zostawiliśmy w subwencji oświatowej środki finansowe na cztery miesiące od września do grudnia. Ponadto zwiększyliśmy kwotę dotacji o 65 zł na dziecko w przedszkolu, co wygenerowało kwotę ogólną 84 mln zł z budżetu państwa na dotację przedszkolną.

Samorządy będą wspierane w wychowaniu przedszkolnym

Wiceminister Wargocka podkreśliła, że „rząd stoi na stanowisku, iż należy wspierać jednostki samorządowe w realizacji ich zadań własnych dotyczących wychowania przedszkolnego. Wzrasta bowiem wskaźnik dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, jest to głównym powodem zwiększonych wydatków, jakie ponoszą samorządy na prowadzenie przedszkoli..×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.