PARTNER PORTALU
 • BGK

Sześciolatki zamiast do szkoły pójdą do trybunału

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    23 grudnia 2011 - 07:50
Sześciolatki zamiast do szkoły pójdą do trybunału

Reforma obniżająca wiek dzieci rozpoczynających obowiązkową naukę w szkołach może łamać międzynarodowe konwencje oraz konstytucję – taka opinia prawna trafiła do resortu edukacji.
Monika Brzozowska, prawnik z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, przekonuje w niej, że proponowane przez MEN zmiany naruszą przepisy dotyczące prawa do nauki i prawa do zrównoważonego rozwoju dziecka – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Sześciolatki kością niezgody

Jej zdaniem jest to złamanie przepisów powszechnej deklaracji praw człowieka, gwarantujących każdemu prawo do nauki i konwencji o prawach dziecka zobowiązującej do uznania praw dziecka do nauki na zasadzie równych szans.

Czytaj też: Gminy chcą sześciolatków

Zasady mogą być naruszone przez to, że sześcioletnie dzieci nie będą w stanie sprostać wymogom podstawy programowej nauczania w klasach pierwszych. Ta sytuacja będzie łamała także konstytucyjne prawo powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

Zdaniem MEN, że nie ma mowy o niezgodności z konstytucją, bo rolą nauczyciela jest dostosowanie metod pracy do możliwości każdego dziecka. A w szkołach zawsze były klasy, do których uczęszczały dzieci w różnym wieku, np. te, które powtarzały klasę – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Papciopiekun, 2012-01-02 22:45:53

  Za bardzo kocham swojego"łobuziaka",żeby narażać go na jeszcze większe problemy,jakie niesie szkoła! Wszystko trzeba...dokładnie przemyśleć i poukładać,nieprawdaż?
 • jemioła, 2012-01-02 00:46:30

  sześciolatki wybrały inną droge jak widac - te bardziej bliską
 • KOLEJNY RAZ OBURZONA , 2012-01-01 20:15:41

  CZYLI NADAL MEN NIE ROZUMIE CZYM JEST PROGRAM NAUCZANIA, A CZYM SA METODY NAUCZANIA. PROBLEM NIE DOTYCZY METOD, ALE PROGRAMU, CZYLI TEGO CZEGO DZIECI MAJĄ SIĘ NAUCZYĆ I W JAKIM TEMPIE. RĘCE OPADAJĄ JAK CZYTA SIĘ WYPOWIEDZI OSÓB TAK DALECE NIEKOMPETENTNYCH. I TACY WŁAŚNIE ZAJMUJĄ STANOWISKA W MEN. ...TRAGEDIA NARODOWA. WŁAŚNIE JEST NIEZGODNOŚĆ Z KONSTYTUCJĄ . PODSTAWA PROGRAMOWA ZABURZA BOWIEM PRAWO DO NATURALNEGO ROZWOJU.  rozwiń