PARTNER PORTALU
 • BGK

ŚZGiP, zmiany w oświacie: Reforma oświaty musi iść w parze ze zmianami w prawie

 • AT    1 czerwca 2016 - 16:18
ŚZGiP, zmiany w oświacie: Reforma oświaty musi iść w parze ze zmianami w prawie

- Należy podnieść kwestię maksymalnej liczebności w klasach I-III szkoły podstawowej - uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. (fot.morguefile.com)

• Samorządy negatywnie oceniają zmiany w oświacie i boją się kolejnych.
• Zmiany powinny być przygotowane w sposób systemowy, a ich wprowadzanie starannie przygotowane.
• Według Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP) konieczne jest wprowadzenie zmian w prawie oświatowym.
Funkcjonowanie systemu oświaty od dawna wywołuje wielkie zastrzeżenia, zarówno z punktu widzenia skuteczności osiągania założonych celów, jak i efektywności systemu. Samorządy lokalne z niepokojem jednak odbierają informacje o planowanych przez MEN zmianach w systemie oświaty oraz negatywnie oceniają część wprowadzonych już w obecnej kadencji zmian dot. systemu oświaty.

- Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu zmian dla samych zmian - każda zmiana niesie za sobą wiele kosztów, dlatego uważamy, że zmiany w dziedzinie oświaty powinny być przygotowane w sposób systemowy, a ich wprowadzanie winno być starannie przygotowane, z uwzględnieniem potrzeb infrastrukturalnych i z realną oceną kosztów wdrażanych zmian - informuje Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

W związku z tym ŚZGiP przyjęło stanowisko ws. konieczności wprowadzenia zmian w prawie oświatowym.

Problem z miejscami w przedszkolach

Pierwszą zmianą w systemie uchwaloną przez Sejm RP w 2015 r. była nowelizacja ustawy o systemie oświaty, przywracająca obowiązek szkolny dla 7-latków.

- Z uwagi na pozostawienie w przedszkolach dzieci sześcioletnich pojawił się problem braku miejsc dla dzieci 3-letnich. Problem wolnych miejsc pozostanie. Dlatego zasadnym byłoby rozważenie zwiększenia liczebności grup przedszkolnych z 25 na 28, co pozwoliłoby objąć wychowaniem przedszkolnym większą liczbę dzieci - pisze Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w swoim stanowisku ws. konieczności wprowadzenia zmian w prawie oświatowym.

- Należy podnieść również kwestię maksymalnej liczebności w klasach I-III szkoły podstawowej, przy zachowaniu zasady przekazywania subwencji na ucznia, a nie na oddział - czytamy w stanowisku.

Kurator trudny do zaakceptowania

ŚZGiP uważa, że wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół, w tym przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, jest dla samorządów trudne do zaakceptowania.

- Każdą taką decyzję dotyczącą sieci szkół czy przedszkoli analizujemy i rozważamy starannie, biorąc również pod uwagę możliwości finansowe. Jako organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe odpowiadamy za prawidłową realizację zadań a elementem tej prawidłowej realizacji jest przygotowanie planu sieci szkół i przedszkoli, która jest wypadkową potrzeb i możliwości finansowych w zakresie realizacji zadań - piszą samorządowcy w stanowisku.

Zniesienie godzin karcianych nie rozwiązuje problemów

Ponadto zdaniem Związku zmiany wprowadzone w ustawie Karta Nauczyciela, dotyczące zniesienia od dnia 1 września 2016 r. obowiązku realizacji w dotychczasowej formule zajęć, tzw. "karcianych” czy zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec nauczycieli, nie rozwiązują problemów sygnalizowanych od długiego czasu przez samorządy i zrzeszające je korporacje.Multimedia

KOMENTARZE (4)

 • qwerty, 2016-06-30 18:03:57

  Do ignoranci: Wpuścić panów z samorządu na jeden dzień do grupy 28 trzylatków. Moze zmienią zdanie???
 • ignoranci, 2016-06-29 01:37:39

  cytat "Dlatego zasadnym byłoby rozważenie zwiększenia liczebności grup przedszkolnych z 25 na 28 (...) " Przepraszam, tylko jedno ciśnie się na usta.... "powariowali"???
 • mixer, 2016-06-02 18:04:03

  Taaak zwiększajmy liczebność grup, róbmy wielkie molochy, a potem wymagajmy wyników i indywidualnego podejścia do dziecka, ucznia... brawo samorządy! F.u.c.k tylko kasa się dla Was liczy!