Szkół mniej, nauczycieli więcej

W ciągu roku liczba nauczycieli na etatach zwiększyła się o kilkanaście tysięcy. To przeczyłoby powtarzanej w środowisku teorii, że reforma edukacji doprowadzi do masowych zwolnień w szkołach.
Szkół mniej, nauczycieli więcej
Na Mazowszu przybyło 3 tys. pedagogów, zaś w Małopolsce - 6 tys. (fot.shutterstock)

Oficjalnie MEN zaprezentuje statystyki w przyszłym tygodniu. Już jednak wiadomo, że na Mazowszu przybyło 3 tys. pedagogów, zaś w Małopolsce - 6 tys; w woj. lubelskim liczba etatów - jak podaje tamtejsza kurator oświaty - wzrosła o 816. Podobna tendencja jest w innych województwach - wynika z zebranych w kuratoriach przez Dziennika Gazetę Prawna danych.

"Najgorsze jest przed nami. W ciągu trzech lat 35 tys. nauczycieli i pracowników administracji straci pracę" - mówi cytowany w gazecie szef ZNP Sławomir Broniarz.

Z zaprezentowanych w połowie października przez Związek Nauczycielstwa Polskiego danych wynikało, że prace z powodu reformy edukacji straciło 6,5 tys. pedagogów, a ponad 18,5 proc. ma ograniczony wymiar etatu lub pracuje w kilku placówkach. Resort edukacji od początku uważa, że dane te są nierzetelne.

"Jeszcze do niedawana słyszeliśmy o 100 tys. zwalnianych nauczycieli, innym razem o 37 tys. Nikt nie zna metody wyliczeń, jaką posługuje się ZNP" - mówi cytowana w DGP minister edukacji Anna Zalewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Brakuje najtrudniejszego z zawodów - nauczyciel edukacji przedszkolnej z językiem obcym + ukończenie kursu kwalifikacyjnego z Autyzmu lub Oligofrenopedagogiki.Niebawem całe rzesze wspaniałych specjalistów edukacji przedszkolnej odejdą na zasłużone emerytury. Kto zastąpi ten kwiat edukacji ???... rozwiń

Olek, 2017-11-09 12:54:44 odpowiedz

Do Mariusz: U nas podobnie...

Werka, 2017-11-09 10:26:51 odpowiedz

Znam szkoły w Luboniu i Poznaniu, gdzie nauczyciele dzięki "dobrej reformie" stracili pracę i nie znaleźli nowej...

Mariusz, 2017-11-09 09:56:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE