PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoła bez zadań domowych. Pomysł dzieli samorządy. Czekają na ruch z góry

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    16 lutego 2018 - 12:00
Szkoła bez zadań domowych. Pomysł dzieli samorządy. Czekają na ruch z góry
– Na własnej skórze sprawdzaliśmy z żoną, jak wygląda spędzanie weekendów z dziećmi zawalonymi zadaniami - mówi wójt (fot. Pixabay.com)

Szkoła bez zadań domowych. Przynajmniej bez nadmiernej ich ilości. W tej sprawie słychać koleje apele. Zmian chcą nie tylko rodzice, ale też rzecznik praw dziecka czy warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. Choć na razie MEN nie planuje wprowadzać odgórnych regulacji, to szlaki w tej kwestii przetarł wójt podwarszawskiej gminy.
 • Problem nadmiernego obciążania uczniów zadaniami domowymi poruszył Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, czy Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. 
 • Temat nie jest obcy również samorządom. Wójt podwarszawskiej gminy Jabłonna, tata dwójki dzieci, wziął sprawy w swoje ręce. 
 • Czy inne samorządy pójdą jego śladem? Na razie czekają na sygnał z góry, czyli kuratorium lub resortu edukacji. 

Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna, w sprawie obciążenia dzieci nadmiarem zadań nie czekał na zalecenia z "góry". W październiku 2017 r. rozesłał do szkół nietypowy apel "w sprawie respektowania konwencji o prawach dziecka w zakresie prawa do wypoczynku dzieci i młodzieży". 

- Nadmierne obciążanie dzieci pracami domowymi narusza art. 31 Konwencji o prawach dziecka (...) W trosce o nasze dzieci oraz w imieniu rodziców zwracam się z apelem do rad pedagogicznych i dyrektorów szkół o wprowadzenie w statutach szkół zapisów dotyczących zakazu zadawania prac domowych na dni wolne od zajęć w szkole - napisał. 

Adresaci? Rady pedagogiczne i dyrektorzy szkół. Inspiracja? Własna rodzina i sytuacja dwójki jego dzieci, które chodzą do siódmej klasy.

– Na własnej skórze sprawdzaliśmy z żoną, jak wygląda spędzanie weekendów z dziećmi zawalonymi zadaniami. Zamiast iść z nimi do kina czy na spacer, siedzieliśmy razem nad pracami domowymi  – opowiada Chodorski. Jak dodaje, nie tylko on zauważył, że dzieci są przeciążone nadmiarem zadań, także inni rodzice z gminy wskazywali na ten problem i prosili o interwencję. 

Niedawno Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty, zaapelował do dyrektorów i nauczycieli szkół o zmniejszenie prac domowych zadawanych na weekendy i święta. – Należy zauważyć, że często czas przeznaczony na realizację pracy domowej w wymiarze tygodniowym jest znacznie większy niż optymalna efektywna jego wartość szacowana dla ucznia – argumentował. To zaś skutkuje przeciążeniem uczniów i ogranicza możliwości odpoczynku, rozwijania własnych zainteresowań i spotkania z rodziną.

Wcześniej w tej sprawie pisał do resortu edukacji Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. On także wskazywał, że ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, iż dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym. Przypomniał też, że problem zgłaszał do MEN już w marcu 2017, gdy wpłynęły do niego pierwsze skargi od rodziców poirytowanych skalą pracy do wykonania, jaka czeka na ich dzieci w domu. 

Warto tu zaznaczyć, że wiele polskich i międzynarodowych badań potwierdza, że polscy uczniowie nie mają zbyt wiele czasu na coś innego niż siedzenie przy podręcznikach i ćwiczeniówkach. Przeciętny 15-latek spędza w Polsce tygodniowo sześć i pół godziny na nauce - wynika z rankingu "The Telegraph". W Niemczech jest to o dwie godziny krócej. Natomiast fińscy uczniowie (ci, którzy stawiani są za wzór do naśladowania w kwestiach edukacyjnych - przyp. red.) w domu odrabiają lekcje zaledwie przez dwie godziny tygodniowo. ×
KOMENTARZE (3)

 • Anna KLZ, 2018-02-20 08:59:37

  faktycznie, dla utrwalania wiadomości szkolnych, rozwinięcia zainteresowania się dziedziną i przerodzenie w pasję , fascynację to dobry trend, jednak potrzebny jest mentor i zajęcia pozalekcyjne tzw. kółka zainteresowań
 • Joanna, 2018-02-16 18:53:49

  Problemem jest nie tyle samo zadawanie prac domowych, ale ich cel. Jeżeli zadana praca domowa ma na celu utrwalenie materiału przerobionego w szkole, to jest ok. Wielu nauczycieli zadaje jednak dzieciom całkiem nowy materiał do domu, którego w szkole nie zdążyli w ogóle omówić albo nawet nie zamierz...ają, no i wtedy dziecko nie radzi się sobie samodzielnie z tym w domu. Wkroczyć muszą rodzice albo korepetytorzy. A jak nie ma kto dziecku w domu wyłożyć nowego materiału? Wtedy pogarszają się jego wyniki w nauce i zaczyna uchodzić za leniwego /bo "nie chciało mu się" odrobić zadań domowych/ albo słabego ucznia. Trzeba zmienić charakter zadań domowych - to nauczyciel, który tego nie rozumie jest słaby, a nie uczeń nieradzący sobie z materiałem, którego nauczyciel mu należycie nie wytłumaczył w szkole.  rozwiń
 • henryk, 2018-02-16 14:43:48

  może w ogóle szkoła nie jest potrzebna ?????? Zróbmy z naszych dzieci matołki - bez żadnych obowiązków i na zmywak do Londynu PS. dlaczego dzieci paczkuje się wg. roczników- może tą zaszłość z XIX w. też trzeba zmienić