PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoła centrum kulturalnym dzielnicy

 • PAP    7 marca 2013 - 07:33
Szkoła centrum kulturalnym dzielnicy

Rodzice jednej ze szkół podstawowych w Gliwicach opracowali dla niej projekt kulturalno-oświatowy, by uchronić ją w przyszłości przed likwidacją. Zaproponowano by szkoła pełniła rolę centrum kulturalnego dzielnicy.
Celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz zmniejszenie wydatków ponoszonych na utrzymanie szkoły m.in. poprzez wynajmowanie sal i organizację zajęć, z których część ma być płatna. Jedną z rozważanych propozycji jest otwarcie w budynku szkolnym Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W Szkole Podstawowej nr 2 z Wilczego Gardła - dzielnicy Gliwic - uczy się obecnie 95 uczniów; pracuje w niej 16 nauczycieli.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach Szkoła Podstawowa nr 2 jest obecnie jedną z „najdroższych" szkół w mieście. „Na jej utrzymanie miasto wydało w ubiegłym roku nie tylko 475 tys. zł pochodzących z subwencji oświatowej, ale też dołożyło dodatkowo z własnego budżetu (budżetu miasta ) 619 tys. zł" - wylicza magistrat.

Władze miasta chcąc zmniejszyć koszty utrzymania szkoły, skierowały na styczniową sesję Rady Miejskiej uchwałę intencyjną, na podstawie której możliwe byłoby przekształcenie jej w filię innej podstawówki.

„Z punktu widzenia uczniów, ich rodziców i mieszkańców Wilczego Gardła nic nie uległoby zmianie oprócz nazwy budynku. Połączone szkoły miałyby jednego wspólnego dyrektora i główną księgową, co przyniosłoby oszczędność w wys. 100 tys. zł. Ze względów prawnych, takiej reorganizacji musiałaby jednak towarzyszyć formalna likwidacja +dwójki+" - informuje biuro prasowe.

Uchwała intencyjna wywołała sprzeciw mieszkańców i rodziców obawiających się, że za kilka lat szkoła zostanie zamknięta a dzieci trzeba będzie dowozić do innej - oddalonej o 4 km.

W odpowiedzi na plany miasta, rada rodziców we współpracy z mieszkańcami przygotowała „Społeczny projekt rozwoju kulturalno-oświatowego dzielnicy Wilcze Gardło przy Szkole Podstawowej nr 2 w Gliwicach".

„Szkoła pełni ważną funkcję w naszej dzielnicy; budynek usytuowany jest w jej centrum, od lat integruje ludzi. Obawialiśmy się, że jej likwidacja mogłaby skazać na niebyt dotychczasową działalność kulturalną. Dlatego przygotowaliśmy projekt - najpierw obrony szkoły, a później rozwoju dzielnicy w oparciu o szkołę. Przyjęto go" - powiedział członek rady rodziców Sebastian Loranty.

Władze miasta odstąpiły od swych zamiarów. W wyniku zawartego z rodzicami porozumienia ustalono, że mają oni dwa lata na realizację propozycji złożonych w projekcie; do tego czasu miasto ma nie podejmować decyzji związanych z likwidacją lub przekształceniem szkoły.

W szkole rozpoczęły się już pierwsze zajęcia m.in. karate i jogi; w sobotę rusza kółko fotograficzno-filmowe, na początku kwietnia zajęcia z baletu.

W planach jest budowa placu zabaw, utworzenie szkółki piłkarskiej, organizacja spektakli teatralnych, koncertów muzyki poważnej, otwarcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Dochody z organizacji niektórych zajęć (część będzie bezpłatna) oraz za wynajmowanie sal będą przeznaczane na funkcjonowanie szkoły" - powiedział Loranty.

Dotąd samorządy woj. śląskiego zgłosiły zamiar likwidacji 65 szkół i trzech przedszkoli. Wśród nich znalazło się m.in. 11 szkół podstawowych, dwa gimnazja, cztery technika i trzy zasadnicze szkoły zawodowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.