Szkoła centrum kulturalnym dzielnicy

Rodzice jednej ze szkół podstawowych w Gliwicach opracowali dla niej projekt kulturalno-oświatowy, by uchronić ją w przyszłości przed likwidacją. Zaproponowano by szkoła pełniła rolę centrum kulturalnego dzielnicy.
Szkoła centrum kulturalnym dzielnicy

Celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz zmniejszenie wydatków ponoszonych na utrzymanie szkoły m.in. poprzez wynajmowanie sal i organizację zajęć, z których część ma być płatna. Jedną z rozważanych propozycji jest otwarcie w budynku szkolnym Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W Szkole Podstawowej nr 2 z Wilczego Gardła - dzielnicy Gliwic - uczy się obecnie 95 uczniów; pracuje w niej 16 nauczycieli.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach Szkoła Podstawowa nr 2 jest obecnie jedną z „najdroższych" szkół w mieście. „Na jej utrzymanie miasto wydało w ubiegłym roku nie tylko 475 tys. zł pochodzących z subwencji oświatowej, ale też dołożyło dodatkowo z własnego budżetu (budżetu miasta ) 619 tys. zł" - wylicza magistrat.

Władze miasta chcąc zmniejszyć koszty utrzymania szkoły, skierowały na styczniową sesję Rady Miejskiej uchwałę intencyjną, na podstawie której możliwe byłoby przekształcenie jej w filię innej podstawówki.

„Z punktu widzenia uczniów, ich rodziców i mieszkańców Wilczego Gardła nic nie uległoby zmianie oprócz nazwy budynku. Połączone szkoły miałyby jednego wspólnego dyrektora i główną księgową, co przyniosłoby oszczędność w wys. 100 tys. zł. Ze względów prawnych, takiej reorganizacji musiałaby jednak towarzyszyć formalna likwidacja +dwójki+" - informuje biuro prasowe.

Uchwała intencyjna wywołała sprzeciw mieszkańców i rodziców obawiających się, że za kilka lat szkoła zostanie zamknięta a dzieci trzeba będzie dowozić do innej - oddalonej o 4 km.

W odpowiedzi na plany miasta, rada rodziców we współpracy z mieszkańcami przygotowała „Społeczny projekt rozwoju kulturalno-oświatowego dzielnicy Wilcze Gardło przy Szkole Podstawowej nr 2 w Gliwicach".

„Szkoła pełni ważną funkcję w naszej dzielnicy; budynek usytuowany jest w jej centrum, od lat integruje ludzi. Obawialiśmy się, że jej likwidacja mogłaby skazać na niebyt dotychczasową działalność kulturalną. Dlatego przygotowaliśmy projekt - najpierw obrony szkoły, a później rozwoju dzielnicy w oparciu o szkołę. Przyjęto go" - powiedział członek rady rodziców Sebastian Loranty.

Władze miasta odstąpiły od swych zamiarów. W wyniku zawartego z rodzicami porozumienia ustalono, że mają oni dwa lata na realizację propozycji złożonych w projekcie; do tego czasu miasto ma nie podejmować decyzji związanych z likwidacją lub przekształceniem szkoły.

W szkole rozpoczęły się już pierwsze zajęcia m.in. karate i jogi; w sobotę rusza kółko fotograficzno-filmowe, na początku kwietnia zajęcia z baletu.

W planach jest budowa placu zabaw, utworzenie szkółki piłkarskiej, organizacja spektakli teatralnych, koncertów muzyki poważnej, otwarcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Dochody z organizacji niektórych zajęć (część będzie bezpłatna) oraz za wynajmowanie sal będą przeznaczane na funkcjonowanie szkoły" - powiedział Loranty.

Dotąd samorządy woj. śląskiego zgłosiły zamiar likwidacji 65 szkół i trzech przedszkoli. Wśród nich znalazło się m.in. 11 szkół podstawowych, dwa gimnazja, cztery technika i trzy zasadnicze szkoły zawodowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE