PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła Dialogu ruszyła w Chełmie

  • chelmonline.pl    3 października 2012 - 16:25

W IV Liceum Ogólnokształcące im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie rozpoczęły się warsztaty w ramach programu edukacyjnego Szkoła Dialogu, realizowanego przez fundację Forum Dialogu Między Narodami. Do tegorocznej edycji projektu zaproszone zostały szkoły z ponad 40 miejscowości w całej Polsce.
Szkoła Dialogu to program edukacyjny realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.

Podczas czterech warsztatów z trenerami Forum Dialogu Między Narodami uczniowie odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Na pierwszych dwóch warsztatach, licealiści z Chełma poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. Na kolejnych spotkaniach będą pracować nad przygotowaniem projektu upamiętniającego chełmskich Żydów. W ubiegłbym roku młodzież przedstawiła historię lokalnej społeczności żydowskiej za pomocą gry miejskiej, w tym roku licealiści stworzą przewodnik po miejscach ze społecznością żydowską w Chełmie na bazie uprzednio przygotowanej trasy.

Obecnie po chełmskiej społeczności żydowskiej pozostały m.in. tzw. mała synagoga, dom rabina, cmentarz żydowskich oraz kilka kamienic należących niegdyś do Żydów.

Licealiści zapewne uwzględnią te miejsca w przygotowywanym przez siebie spacerowniku po żydowskich zakątkach Chełma. Sprawozdanie z realizacji projektu weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Kolejne warsztaty odbędą się: 4, 13 i 14 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.