PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła imienia prezydenta RP

  • PAP    14 października 2011 - 14:21

Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski jest od piątku patronem technikum i szkoły zawodowej, wchodzących w skład Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Jego imię otrzymała także ulica, przy której znajduje się placówka.
Uroczystość rozpoczęła msza święta, podczas której poświecono sztandary szkół. Następnie uczniowie, nauczyciele i goście przemaszerowali na ulicę prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Uczestnicząca w uroczystości prezydentowa Karolina Kaczorowska odsłoniła tabliczkę z nową nazwą ulicy.

Przemawiając w szkole Kaczorowska podziękowała za wybranie jej męża na patrona. Powiedziała, że ten wybór utwierdza ją w przekonaniu, że zdobył on sobie szacunek u starszych i młodszych.

"Kiedy już mogliśmy przyjeżdżać do kraju, to mąż często jeździł do Polski, a specjalnie w sierpniu do Kielc, by uczcić początek niepodległościowego czynu zbrojnego Józefa Piłsudzkiego" - powiedziała prezydentowa.

Kaczorowski od 1999 r. był honorowym protektorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, w którym udział biorą m.in. harcerze. Upamiętnia ono historyczny przemarsz żołnierzy z oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, którzy wyruszyli z krakowskich Oleandrów do Kielc w sierpniu 1914 r., z zamiarem wywołania powstania zbrojnego.

Kaczorowska wręczyła dyrektorce szkoły pamiątki związane z mężem - fotograficzne portrety prezydenta oraz książki. W szkole powstała sala patrona poświęcona życiu i dokonaniom Kaczorowskiego.

Wizyty Kaczorowskiego na uroczystościach zakończenia marszu "kadrówki" wspominał też prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Przypomniał, że 12 sierpnia 2009 r. wręczył ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie tytuł honorowego obywatela miasta. Według niego taki honorowy obywatel to dla miasta zaszczyt, ale też zobowiązanie, by służyć ideałom, które on wyznawał.

Z inicjatywą nadania szkołom imienia prezydenta Kaczorowskiego wyszli na początku roku rodzice uczniów. Wspólny wniosek w tej sprawie złożyły później rady pedagogiczne, rady rodziców i samorządy uczniowskie placówek. Uchwały w tej sprawie jednogłośnie przyjęli w kwietniu kieleccy radni.

Imię prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego nadano także części ulicy Niskiej pomiędzy ulicami Tadeusza Kościuszki i Radiową.

Kaczorowski kilkakrotnie odwiedził Kielce, m.in. przed wojną podczas wakacji spędzanych u rodziny, czterokrotnie był na mecie "kadrówki", w 2007 r. odwiedził miasto z okazji Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.