PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła musi zapewnić dziecku opiekę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 sierpnia 2011 - 06:15
Szkoła musi zapewnić dziecku opiekę

Opiekunowie, których dzieci mają ograniczony dostęp do świetlicy, mogą się odwołać do organu prowadzącego szkołę lub poskarżyć się rzecznikowi praw dziecka.
Szkoła ma obowiązek zapewnić dziecku opiekę w czasie nauki, a także w godzinach pozalekcyjnych. Część placówek kieruje się jednak własnymi wewnętrznymi regulaminami, w których określa sytuacje, kiedy to rodzice muszą przejąć ten obowiązek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Działanie takie jest niezgodne z prawem. Dotyczy to sytuacji, gdy od rodziców wymaga się podpisania deklaracji, że w dni wyznaczone przez dyrektora szkoły jako wolne od nauki to oni zapewniają dziecku opiekę.

Opiekunowie zmuszani są też do podpisywania np. oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem świetlicy. Ten z kolei może okazać się niezgodny z prawem i zbyt restrykcyjny.

Czytaj też: Szkoła zapewni opiekę w dni wolne

Wśród stosowanych praktyk jest np. dyscyplinowanie rodziców, którzy spóźnią się z odebraniem dziecka ze szkoły. Jedna z podwarszawskich szkół zastrzegła w regulaminie, że dziecko rodzica, który trzy razy spóźni się z jego odbiorem, jest wypisywane ze świetlicy.

Prawnicy podkreślają, że działanie szkoły, która ogranicza dostęp do opieki nad dzieckiem, są niezgodne z prawem. Opiekunowie, których dzieci nie są przyjmowane na świetlicy, mogą się odwołać do organu prowadzącego szkołę lub poskarżyć się rzecznikowi praw dziecka – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mania, 2011-08-26 11:30:49

    Przyjazne państwo skończyło się kilkanaście lat temu. Teraz stajemy sie państwem dla bogatych, jak nie masz kasy to nie miej dzieci. Taka jest polityka PO i Polki w większości się do tego dostosowywują.
  • Rozpaczona MATKA, 2011-08-26 09:58:29

    A jak zabezpieczy nasze dzieci przed tym aby nie nabawiały się skoliozy w tych ławkach. Moje dziecko po 4 latach siedzenia w ławach szkolnych nabawiło się skrzywienia kręgosłupa.Kto za to odpowie i kogo należy za to rozliczyć ! Zawiodłam się na systemie Edukacyjnym - gdzie to PRZYJAZNE PAŃSTWO !!! ...  rozwiń