PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoła nauczy tolerancji wobec Romów?

 • GK    7 grudnia 2011 - 12:02
Szkoła nauczy tolerancji wobec Romów?

Rzecznik praw obywatelskich proponuje, aby uzupełnić podręczniki szkolne o wiadomości z zakresu historii i kultury Romów oraz wprowadzić tę tematykę do programu nauczania wybranych przedmiotów.
Rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, analizując adresowane do niej skargi, zaapelowała do minister edukacji narodowej o podjęcie natychmiastowych inicjatyw, mających wyeliminować powszechną niechęć do mniejszości romskiej, która „przybiera formy pogardy, ostracyzmu a sporadycznie nawet aktów szczególnej agresji”.

Prof. Irena Lipowicz uważa, że przyczyną powstawania takich stereotypów jest brak podstawowej wiedzy o Romach, ich historii oraz tożsamości kulturowej. Dlatego uważa za konieczne podjęcie działań edukacyjnych, które zmienią negatywny sposób postrzegania mniejszości romskiej.

Za najważniejsze uznaje uzupełnienie podręczników szkolnych o podstawowe wiadomości z zakresu historii i kultury Romów oraz wprowadzenie tej tematyki do programu nauczania wybranych przedmiotów. Według prof. Ireny Lipowicz odpowiednie informacje powinny także zasilić zasoby portalu Scholaris, który oferuje nauczycielom materiały dydaktyczne i pomoce naukowe do prowadzenia zajęć.

„Jestem przekonana, iż nauczanie o mniejszości romskiej służyć będzie lepszemu zrozumieniu tej społeczności, jej kultury i odrębności, a także okaże się atrakcyjne dla uczniów. Istotne przy tym jest, aby proces edukacji prowadzony był w tym zakresie w porozumieniu i we współpracy ze środowiskami romskimi” – napisała w liście do minister Krystyny Szumilas prof. Irena Lipowicz, prosząc jednocześnie o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • hilo, 2011-12-15 09:20:19

  to jest dobry pomysł z tym, że ja bym uzupełnił podręczniki szkolne o wiadomości z historii i kultury, wszystkich mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce: jak:Romów, Łemków, Niemców,Żydów,Tatarów, Kazachów,Muzułmanów...
 • Magazynier, 2011-12-13 09:55:56

  Przepraszam. Bardzo proszę wytłumaczyć cygankom, żeby się nie czepiały swoimi brudnymi rękami moich rąk w celu postawienia swojej kabały, podczas gdy jej kumpelki w sztucznym tłoku będą przeczesywać moje kieszenie. Żeby przynajmniej puściła moje ręce, zanim dostanie w mordę! Bo słowne protesty są ma...ło skuteczne! Czy pani minister ma na to jakiś program? Inną sprawą jest stado cyganów w sklepie lub na składzie. W tym wypadku nie wolno ich spuścić z oka i trzeba skierować na nich wszystkie kamery i skanery, bo jak mówi stare powiedzenie "cygan złodziejem jest i basta"!  rozwiń
 • Balan, 2011-12-09 20:15:08

  Nie może być tolerancji ! Chyba to oczywiste,prawdaż?