PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła nie uczy języków

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    27 września 2013 - 07:09
Szkoła nie uczy języków

Poziom kompetencji językowych polskich gimnazjalistów jest jednym z najniższych w Europie.
Takie wnioski płyną z przedstawionego właśnie przez Instytut Badań Edukacyjnych pełnego raportu z Europejskiego Badania Kompetencji Językowych ESCL, które zostało przeprowadzone w polskich szkołach w 2011 r. - donosi „Rzeczpospolita".

Wyniki badań wskazują, że ponad połowa polskich gimnazjalistów nie osiągnęła wymaganego w podstawie programowej średniego poziomu kompetencji językowych - odpowiedniego dla międzynarodowego wskaźnika A2.

Tylko co dziesiąty gimnazjalista władał językiem na poziomie wysokim, określanym w międzynarodowej nomenklaturze jako „B2". W tym zestawieniu wyprzedza nas nawet Bułgaria., w której blisko 20 proc. uczniów włada językiem obcym na poziomie bardzo wysokim, nie wspominając już o Szwecji czy Malcie, w których odsetek uczniów z bardzo wysokimi kompetencjami wynosi odpowiednio 57 i 60 proc.

Eksperci nie mają wątpliwości, że mierna znajomość języków obcych nie tylko niekorzystnie wpływa na możliwości zatrudnienia, ale przekłada się także na gospodarkę.

Ponad połowa ofert pracy, jaka znajduje się w serwisie pracuj.pl, wymaga znajomości angielskiego, kolejnych 12 proc. - niemieckiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Lemem, 2013-09-29 13:45:13

    Polak po półrocznym pobycie w UK na zmywaku lepiej owi niz po 17n latach nauki w Polsce. W Holandii kazdy, nawet ocięzały umysłowo mówi w 3 obcych językach- naprawdę sie nimi posługuje. Nie uczą się z bardzo drogich podręczników i ćwiczeń, tak jak w Polsce. Często wystarczy dobry nauczyciel, stare g...azety i dostęp w internecie do zasad ortografii i gramatyki oraz słownika. W Polsce szkoda pieniędzy na taka naukę języków. Tak jak na wiele bezsensownych programów i projektów-.  rozwiń
  • Teresa, 2013-09-27 17:32:39

    obawiam się, że taki problem mamy nie tylko w dziedzinie języków. Ale nie możemy za to winą obarczać jedynie nauczycieli, choć i oni się do tego przyczyniają. Nauka języka w grupie ponad 30-osobowej jest niewykonalna:( A i motywacji naszym uczniom bardzo brakuje