PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła okrojona do klas I-III

  • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    20 lutego 2012 - 11:55

Radni gminy zmienili zdanie i zdecydowali o utrzymaniu szkoły w Widaczu, która zostanie zredukowana do roli filii, z klasami I-III.
Jak zwykle, kompromis nikogo w pełni nie satysfakcjonuje, mieszkańcy akceptują taką szkołę, tylko dlatego, że jest lepsza niż żadna, Wójt mówi, że szkoła robi „krok w tył, w realia lat 60-te poprzedniego stulecia”.

O zamiarze likwidacji szkoły poinformowaliśmy we wtorek 14 lutego (Chcą zamknąć najlepszą szkołę). Tego samego dnia Rada Gminy podjęła kolejną uchwałę. Tym razem o zachowaniu szkoły w Widaczu, jako filii szkoły w Targowiskach. Zgodnie z uchwałą w szkole w Widaczu ma funkcjonować szkoła dla klas I-III oraz oddział przedszkolny. Uchwała została przyjęta nietypową większością głosów (6 głosów „za”, 1 głos „przeciw”, 7 głosów „wstrzymujących”).

To jest kompromis, który pozwala uniknąć konfliktu w gminie – tłumaczy radny Czesław Kopczak z Widacza, inicjator uchwały o utworzeniu szkoły filialnej – Gmina dokłada do szkół coraz więcej, a najwięcej właśnie do szkoły w Widaczu – tłumaczy radny Kopczak – dlatego władze gminy chciały ją zlikwidować – relacjonuje radny Kopczak, który głosował przeciw likwidacji szkoły – Nasza inicjatywa, żeby utworzyć szkołę filialną powstała na spotkaniu z rodzicami dzieci na Widaczu. Mieszkańcy zgodzili się na ustępstwo wobec Wójta i takie kompromisowe rozwiązanie – relacjonuje radny Czesław Kopczak.

Zdaniem radnego gmina będzie mogła zaoszczędzić na prowadzeniu szkoły, a równocześnie uniknie tego, co powodowało największy opór rodziców, czyli dowozu najmniejszych dzieci – Proszę sobie wyobrazić, że przy tych mrozach, jakie teraz mieliśmy, rodzic miałby prowadzić małe dziecko do autobusu, a po drodze mijałby pustą szkołę, jakby pan się czuł na jego miejscu? – mówi o przyczynach zwołania nadzwyczajnej sesji i złożenia wniosku o utworzenie szkoły filialnej radny z Widacza.

Z kompromisu nie do końca zadowolony jest Wójt gminy, Marek Klara Czy jest to rozwiązanie dobre? To półśrodek. Zaspokojono ambicję wioski, aby szkoła była – mówi Wójt, następnie dodaje – Nikt nie zastanowił się zaś, jaka to będzie szkoła. Radni, którzy złożyli i przegłosowali ten wniosek, chyba nie w pełni zdają sobie sprawy z tego jak będzie wyglądała codzienność w tej placówce 1 września 2012 r. W sporym budynku zostanie 20 dzieci. Większa część budynku będzie nieużytkowana. Zaproponowane w uzasadnieniu do uchwały łączenia klas są drastyczne – tłumaczy Wójt M. Klara, podkreślając, że Dotąd w Gminie Miejsce Piastowe takich metod “oszczędności” w szkołach publicznych nie stosowano.

W trakcie obu sesji oponenci likwidacji szkoły wychwalali zalety nauczania w grupach różnowiekowych. Teraz będzie się można o skuteczności takiej formy edukacji przekonać. W sensie dosłownym szkoła ta zrobiła krok, ale w tył, w realia lat 60-tych ubiegłego wieku – komentuje Wójt. Pytamy również o oszczędności dla gminy z tytułu przekształcenia szkoły w Widaczu w filię.

– Na 16 uczniów klas I-III Gmina otrzyma w 2012 r. subwencję w wysokości około 150 tys. zł (w 2011 r. wysokość subwencji na jednego ucznia wynosiła ok. 7,5 tys. zł). Koszt utrzymania szkoły, przy zastosowaniu zaproponowanych przez radnych łączeniach, to ponad 300 tys. zł. Kwestia dowozu zostanie uregulowana zgodnie z przepisami prawa, w formie określonej w uzasadnieniu do uchwały – odpowiada Wójt.

Kompromis jest do zaakceptowania także dla mieszkańców i rodziców – Wiadomo, ze lepsza jest szkoła I-III niż żadna – mówi Magdalena Godek, przewodnicząca Rady Rodziców w szkole w Widaczu – Najważniejsze, że te najmniejsze dzieci, nie będą musiały dojeżdżać – podkreśla.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.