PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła publiczna z nauczycielem na zlecenie

  • ZWI    8 maja 2013 - 11:58
Szkoła publiczna z nauczycielem na zlecenie

Zawarcie z nauczycielem umowy zlecenia jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie on prowadził zajęcia dodatkowe spoza podstawy programowej i nie w ramach podporządkowania pracowniczego.




Czy zawarcie umowy zlecenia na prowadzenie zajęć dodatkowych z matematyki, fizyki, biologii, doradztwa zawodowego zgodne jest z przepisami krajowymi, w szczególności z przepisami Karty nauczyciela?

Z prośbą o wyjaśnienie tego zagadnienia zwrócił się do resortu administracji i cyfryzacji wójt zamierzający zatrudnić w tym trybie nauczyciela, który już w szkole realizuje pensum określone w Karcie nauczyciela.

Odpowiadając na to pytanie dr Dorota Sylwestrzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przypomniała, że pracodawcą dla zatrudnionych nauczycieli jest szkoła, a czynności przewidziane dla pracodawcy wykonuje dyrektor szkoły.

Dodała, że zasadniczo przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę.

- Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami - twierdzi ekspertka.

Jednocześnie przypomina, że stosunek pracy z nauczycielem w szkole publicznej nawiązywany jest na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Przepisy Karty nauczyciela nie przewidują możliwości zatrudnienia nauczycieli w szkołach publicznych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć dodatkową umowę o pracę, pod warunkiem, że jej przedmiotem będzie praca innego rodzaju niż dotychczas wykonywana.

- Zawarcie kolejnej umowy o pracę z nauczycielem, który jest już zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może też służyć pominięciu przepisów o pracy w ramach tzw. podwyższonego wymiaru pensum - art. 42 ust. 4a Karty nauczyciela - podkreśla dr Dorota Sylwestrzak.

Ekspertka zaznacza, że ustawodawca nie definiuje pojęcia zajęć dodatkowych. Wydaje się, że do tego rodzaju zajęć należy zakwalifikować zajęcia rozwijające umiejętności ucznia, mające na celu wspieranie ucznia słabego, realizowane w ramach projektów unijnych albo organizowane w okresie przerw np. podczas ferii i wakacji, czy też zajęcia w ramach prowadzonego koła zainteresowań.

Tymczasem z treści pytania, jak dodaje ekspertka, nie wynika jednoznacznie, czy planowane zajęcia z matematyki, fizyki, biologii, doradztwa zawodowego mają być realizowane w ramach podstawy programowej, czy poza nią.

- Zajęcia z doradztwa zawodowego mogą być również zakwalifikowane jako dodatkowe obowiązki nauczyciela. Powstaje pytanie, czy zajęcia dodatkowe realizowane są w ramach podporządkowania pracowniczego. Generalnie o tym, czy mamy do czynienia z zajęciami dodatkowymi, czy też zajęciami realizowanymi w ramach podstawy programowej decydować będzie rodzaj umówionej pracy - twierdzi dr Dorota Sylwestrzak.

Dlatego należy przyjąć, że w sytuacji, gdy zajęcia dodatkowe realizowane są poza podstawą programową, nie stanowią pracy tego samego rodzaju i nie są wykonywane w ramach podporządkowania pracowniczego, dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy cywilnoprawnej, w tym umowy zlecenia na prowadzenie zajęć dodatkowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • POkłosie, 2013-05-09 04:13:20

    Przecież ten wójcina może zatrudniać swe POciotki w urzędzie na zlecenie-tam nie ograniczają go żadne przepisy! Suma sumarum będzie taniej dla jego rancza.
  • podpisałem, 2013-05-08 22:31:18

    Do tego już doszło, że wójt nauczycieli zatrudnia?! Samo-rządzący nie znają żadnych granic?

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.