PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła słabo uczy języków

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    3 października 2011 - 06:34
Szkoła słabo uczy języków

Blisko 70 proc. gimnazjalistów i licealistów uważa, że lekcje w szkole nie wystarczą, by nauczyć się języka obcego.
Prawie połowa uczniów (47 proc.) chodzi na dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu – informuje „Rzeczpospolita”.

Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie agencji edukacyjnej Language Abroad na grupie 1000 uczniów w Katowicach, Warszawie, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Prawie co trzeci nastolatek uważa, że największym problemem w podczas zajęć z języka obcego w szkole jest brak konwersacji (31 proc.) oraz duże grupy (27 proc.). Blisko co dziesiąty wskazał za mało godzin w tygodniu (12 proc.), za dużo teorii, za mało praktyki (10 proc.) i brak native speakerów (9 proc.).

„Żaden system edukacji w Europie nie radzi sobie dobrze z nauką języków obcych. Niektóre robią to lepiej, inne gorzej” – ocenia Paweł Poszytek, prezes Fundacji Instytutu Jakości Edukacji, który w Polsce w ramach projektu „Language Rich Europe” prowadzi część międzynarodowego badania polityki językowej państw Europy.

Jak dodaje, w takich krajach, jak Holandia czy Luksemburg, ludzie mówią w obcych językach, bo na co dzień mają z nimi kontakt. „Na każdym rogu jest prasa obcojęzyczna, filmy w telewizji nie są dubingowane. W społeczności jest wielu obcokrajowców. Polska dopiero po 1989 r. zaczęła się otwierać na świat. A w nauce języka obcego kluczowa jest tzw. ekspozycja na język” – podkreśla Poszytek w „Rzeczpospolitej”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obiektywny~pl, 2011-10-03 07:53:30

    Nic dziwnego, skoro coraz częściej spotykaną praktyką w szkołach podstawowych i gimnazjach jest "nauczanie" języka obcego przez nauczycieli po rocznym kursie podyplomowym z danego języka. Historyk czy polonista po rocznym zaocznym kursie np. języka angielskiego NIE MA takiej wiedzy jak oso...ba z kierunkowym wykształceniem filologicznym :/ Tu potrzeba zmiany zapisu w karcie nauczyciela, który zakazywałby takich praktyk. Z mojego doświadczenia wynika,że ten, kto uczy 3 przedmiotów na raz nie nauczy skutecznie żadnego i taka jest prawda.  rozwiń