PARTNER PORTALU
 • BGK

"Szkoła to najlepsze miejsce dla sześciolatków"

 • PAP    30 kwietnia 2013 - 15:31
"Szkoła to najlepsze miejsce dla sześciolatków"

Wiceminister edukacji Maciej Jakubowski propagował we wtorek w Suwałkach (Podlaskie) obniżenie wieku szkolnego. Jak podkreślał, "szkoła jest najlepszym miejscem dla sześciolatka".
"To olbrzymia zmiana dla całego kraju, a przede wszystkim szansa na wykorzystanie potencjału małych dzieci. Sześciolatek jest gotowy do szkoły, a szkoła jest najlepszym miejscem dla sześciolatka. Tam może rozwijać swoją ciekawość i talent" - powiedział dziennikarzom Jakubowski.

Wiceminister edukacji odwiedził Przedszkole nr 2 i Szkołę Podstawową nr 6 w Suwałkach. W szkole obejrzał klasy dla sześciolatków i zobaczył, jak placówka przygotowuje się do przyjęcia sześciolatków do pierwszej klasy. Wiceminister przeprowadził dzieci z przedszkola do szkoły, by pokazać, "jak fajna może być szkoła".

Czytaj też: 6-latki pójdą do szkoły w dwóch etapach

"Widzimy tutaj, jak szkoła może naprawdę być przyjaznym miejscem, gdzie sześciolatek może wykorzystać swój potencjał" - przekonywał Jakubowski. Ocenił, że placówki, które odwiedził, są przykładem dobrej współpracy, by przejście 6-latka z przedszkola do szkoły było przyjazne.

Według Jakubowskiego sześciolatek w szkole najlepiej się rozwija, dlatego zachęcał rodziców, by posyłali dzieci w tym wieku do szkoły. Mówił, że programy "zerówki" i pierwszej klasy są obecnie podobne i takie dzieci, które nie idą w wieku 6 lat do szkoły, potem, powtarzając prawie taki sam program, mogą być znudzone.

W miniony piątek premier Donald Tusk zaproponował zmiany w zasadach posyłania 6-latków do szkoły, tak aby w 2014 r. do szkoły obowiązkowo poszły tylko sześciolatki, które urodziły się między styczniem a lipcem 2008 r., a sześciolatki urodzone od lipca do grudnia 2008 r. zostały objęte tym obowiązkiem w 2015 r.

"Zmiana zaproponowana przez premiera ułatwi przejście do systemu, w którym wszystkie sześciolatki będą szły do szkoły" - powiedział Jakubowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • POkłosie, 2013-05-09 04:34:34

  Skoro to takie świetne miejsce- to POtrzebne warunki spełniające normy państw, na które nasz rząd się POwołuje. Normą tam jest grupa 15-osobowa, każda sala z łazienką, z nauczycielem i dodatkowo opiekunką, a POwierzchnia na dziecko minimum 3 mkw w tejże sali!! U nas szkoła przyjazna to: łazienka ki...lka pięter od sali oddziału przedszkolnego, łazienka dla tych dzieci w POmieszczeniu dziewcząt-mimo, że maluchy bywają POdobno chłopcami; 28 dzieci w sali 30 mkw, gdzie na dziecko PO odliczeniu mebli POzostaje 20 cm kwadratowe; jedna nauczycielka pracująca non stop, bez przerwy 22 godz z dziećmi.  rozwiń
 • kosmate_skrzydełka, 2013-05-04 14:09:32

  "Wiceminister przeprowadził dzieci z przedszkola do szkoły, by pokazać, "jak fajna może być szkoła" Były małe krakowianki z kwiatami? I z chlebem i solą? Łubudubu :)
 • luke, 2013-05-02 16:20:23

  pkt 13 uzasadnienia i osk 93/13