Szkoła to nie firma nastawiona na zysk

Debata o statusie zawodowym nauczycieli dotyczy całego systemu publicznej oświaty w Polsce i szeroko rozumianej edukacji - napisał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli na początek roku szkolnego.
Szkoła to nie firma nastawiona na zysk
"Razem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2012/2013. Będzie to rok kolejnych reform, kontynuacji wcześniej wprowadzonych zmian i zupełnie nowych wyzwań. Każdy z nauczycieli doskonale wie, że wykonuje zawód wymagający nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także osobistego zaangażowania. Jest to bowiem zawód służby społecznej, który spełnia szczególną rolę w społeczeństwie. Dlatego debata o statusie zawodowym nauczycieli dotyczy całego systemu publicznej oświaty w Polsce i szeroko rozumianej edukacji" - napisał Broniarz.

W jego ocenie, jednym z głównych tematów w dyskusjach o edukacji jest dziś Karta Nauczyciela, temat ten przyciąga uwagę opinii publicznej i mediów. "Niestety, najczęściej ta dyskusja sprowadza się do stwierdzeń: Kartę trzeba zlikwidować, bo generuje koszty, jest reliktem, wiąże dyrektorom ręce i wpędza samorządy w kłopoty" - napisał prezes ZNP.

"Jako nauczyciele doskonale znamy siłę oddziaływania stereotypów i konsekwencje uproszczeń. W tym przypadku mamy z nimi do czynienia w niespotykanej dotąd skali. Odczarowanie tych mitów i obrona Karty Nauczyciela powinny być naszym wspólnym wyzwaniem" - zaznaczył.

Zaapelował do nauczycieli, by w codziennych rozmowach z rodzicami i samorządowcami akcentowali to, że Karta Nauczyciela odgrywa pozytywną, stabilizującą rolę w polskim systemie edukacji.

Przypomniał, że ustawa ta określa powinności i obowiązki nauczycieli, wspiera proces profesjonalizacji tego zawodu, wprowadza ład w funkcjonowaniu szkół, a także reguluje zasady wynagradzania i określa ścieżkę kariery zawodowej nauczyciela, wprowadza stabilne warunki zatrudnienia w szkole.

Według Broniarza, dzięki Karcie Nauczyciela szkoła nie funkcjonuje jak firma nastawiona na maksymalizację zysku, lecz jest instytucją spełniającą ważną misję społeczną. Także nauczyciele, dzięki jasno określonym warunkom pracy, mogą się skupić na swojej misji edukacyjnej.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ona jest najważniejsza! Bez niej nie da się żyć!

Anydej, 2012-09-02 14:21:34 odpowiedz

Ale podwyżek nauczyciele się domagają

loku, 2012-09-01 19:44:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE