PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła w Szczecinku dostanie prawie 2 mln zł. Uruchomi kierunek "Europejski Kierowca"

  • MIW    13 marca 2018 - 14:55
Szkoła w Szczecinku dostanie prawie 2 mln zł. Uruchomi kierunek "Europejski Kierowca"
Dzięki uruchomieniu nowego kierunku uczniowie ZST będą mogli zdobywać uprawnienia kierowców kat. B+C+E. (fot. Pixabay.com)

Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku dostanie prawie 2 mln zł wsparcia z unijnych funduszy na adaptację i doposażenie sal dydaktycznych. Pozwoli to na uruchomienie w podległej starostwu placówce nowego kierunku kształcenia - kierowca mechanik "Europejski Kierowca". Dokumenty przyznające unijne dofinansowanie podpiszą w środę (14.03) wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj oraz starosta Krzysztof Lis.
Dzięki dofinansowaniu z funduszy RPO szkoła będzie mogła zakupić sprzęt dla pracowni środków transportu drogowego, pracowni przewozu osób i ładunków oraz warsztatów szkolnych. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 2,2 mln zł, z czego prawie 2 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Jak informuje zachodniopomorski urząd marszałkowski, inwestycja mają być gotowa na nowy rok szkolny 2018/2019. Dzięki uruchomieniu nowego kierunku uczniowie ZST będą mogli zdobywać uprawnienia kierowców kat. B+C+E.

Czytaj: Szkoły branżowe nie mają łatwego życia

Jak podkreślają urzędnicy, zmiany zaplanowane w placówce dotyczą głównie poprawy praktycznego systemu edukacji zawodowej i powiązania go z potrzebami rynku pracy czy technologicznymi wymogami współczesności m.in. w zakresie kształcenia kierowców mechaników. Zwracają uwagę, że kierowca mechanik to obecnie trzeci najbardziej deficytowy zawód w Polsce. Kiedy w ubiegłym roku przygotowywano reformę oświaty, można było usłyszeć, że do roku 2021 potrzeba będzie w Polsce 50 tys. kierowców. Informowali o tym przedstawiciele samych przewoźników. W odpowiedzi na te sygnały szkoły coraz częściej decydują się więc uruchomić kształcenie w tym kierunku (w ubiegłym roku edukację taką prowadziło 40 placówek). Samorządowcy ze Szczecinka liczą, że uatrakcyjnienie sposobu kształcenia i formy zajęć, jak też nowoczesne urządzenia (np. symulator czy auto elektryczne) sprawią, że do tamtejszego ZST trafiać zacznie coraz więcej chętnych do zdobycia kwalifikacji w tym deficytowym zawodzie.

Czytaj: Klasy branżowe będą kształcić na potrzeby zakładów Opla w Tychach

Zespół Szkół Technicznych to jedna z najważniejszych placówek oświatowych w powiecie szczecineckim. Kształci m.in. w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik obróbki drewna, technik architektury krajobrazu, technik budownictwa czy technik systemów energetyki odnawialnej. Organizuje wyjazdy studyjne i staże zagraniczne, prowadzi klasę patronacką z Kronospanem oraz współpracuje z lokalnymi firmami i przedsiębiorcami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.