PARTNER PORTALU
  • BGK

"Szkoła z witaminą”, czyli ogródki i wspólne jedzenie śniadań w szkołach

  • aw/PAP    30 lipca 2017 - 09:10
"Szkoła z witaminą”, czyli ogródki i wspólne jedzenie śniadań w szkołach
Szkoły będą organizować wycieczki do gospodarstw rolnych i ogrodniczych i prowadzić przyszkolne ogródki (fot.pixabay)

Nowy unijny program "Mleko, owce i warzywa "kładzie nacisk na przybliżanie dzieciom tematyki związanej z rolnictwem. Dlatego MEN chce, by szkoły, które przystąpią do tego programu, były zobowiązane do realizacji także innego "Szkoła z witaminą". Co zakłada?
• Wycieczki do gospodarstw rolnych i ogrodniczych, zakładanie ogródków szkolnych oraz wspólne jedzenie drugich śniadań zakłada program edukacyjny "Szkoła z witaminą".

• MEN chce by był on realizowany w szkołach od nowego roku szkolnego 2017/2018.

• Program ma być powiązany z programem "Mleko, owoce i warzywa", który ma zastąpić dotychczasowe unijne programy "Mleko w szkole" i "Owoce i warzywa w szkole"; decyzją Komisji Europejskiej od nowego roku szkolnego 2017/2018 mają być one połączone.

 

Nowy unijny program kładzie większy niż dotychczas nacisk na działania edukacyjne, w tym na przybliżanie dzieciom tematyki związanej z rolnictwem.

Dlatego MEN chce, by szkoły, które przystąpią do tego programu, były zobowiązane do realizacji programu edukacyjnego "Szkoła z witaminą". W ramach programu mają podjąć działania kształtujące zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci, wzbogacające ich wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności.

Resort przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ma ono wejść w życie 1 września 2017 r.

Zgodnie z nim szkoły uczestniczące w programie będą musiały zrealizować wymienione w dokumencie zadania, (co najmniej dwa w semestrze). Chodzi o organizowanie konkursów i festynów tematycznych, warsztatów kulinarnych oraz wycieczek do gospodarstw rolnych i ogrodniczych (w tym gospodarstw ekologicznych) lub zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, zakładów przetwarzających produkty mleczne, a także na lokalne rynki, na których te produkty są oferowane.

Na liście zadań proponowanych dla szkół znalazło się także zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych (w formie grządek, na parapecie, upraw w workach i donicach), wspólne spożywanie drugiego śniadania połączone z jedzeniem owoców, warzyw, mleka i jego przetworów, w tym produktów regionalnych, oraz inne sposoby upowszechniania wiedzy na temat korzyści płynących z jedzenia ich. Chodzi o takie działania, jak np. wystawy, prezentacje czy gazetki szkolne.

Informacje na temat podjętych działań dyrektorzy szkół mają przekazywać do właściwych miejscowo oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

Program "Mleko w szkole" realizowany jest w Polsce od roku szkolnego 2004/2005, zaś od roku szkolnego 2009-2010 działa program "Owoce w szkole" przekształcony później w "Owoce i warzywa w szkole". Ich celem jest promowanie wśród dzieci zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. W ramach programu uczniowie szkół podstawowych otrzymują bezpłatnie świeże owoce, warzywa i soki oraz mleko i jego przetwory pochodzące od lokalnych dostawców.

Przypomnijmy też, że przygotowywany przez resort rolnictwa nowy program "Mleko, owoce i warzywa" w szkole już doczekał się negatywnych opinii rolników. - Cena zaproponowana za mleko nie pokrywa kosztów produkcji - alarmują.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ege Szege Buroki, 2017-08-14 21:52:01

    Wszystko oczywiście rękami nauczycieli i biurokracji do tego mnóstwo. Od najmłodszych lat takie treści się realizuje w przedszkolach i szkołach. Stale wycinam materiały na gazetki, chodzę z dziećmi na zakupy, robię surówki itp. Dają teraz dzieciakom po parę rzodkiewek i od razu musisz kupę papierów ...do tego robić, żeby ministerstwo rolnictwa i oświaty się mogło wykazywać.  rozwiń