PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości, czyli przykłady dobrych praktyk zawodowych

  • pt    21 czerwca 2017 - 16:51
Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości, czyli przykłady dobrych praktyk zawodowych
Szkolnictwo zawodowe ma zostać zreformowane [fot. volkswagen-poznan.pl]

Zakończyła się II edycja konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości”. W tym roku do konkursu zgłoszono 104 przykłady dobrych praktyk zawodowych, spośród których wyłoniono 15 finałowych projektów nagrodzonych statuetkami i tytułami „Szkoły Zawodowej Najwyżej Jakości”.
Do konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości” mogły być zgłaszane projekty dotyczące zarówno rozwoju szkoły, metod nauczania, poradnictwa zawodowego, kształtowania kompetencji i umiejętności zawodowych, a także współpracy szkoły ze środowiskiem zewnętrznym.

W ocenie dobrych praktyk brano pod uwagę m.in. oryginalność i innowacyjność, kompleksowość rozwiązania i zaangażowanie partnerów spoza placówki, a także możliwość realizacji praktyki w innych miejscach.

Jury „Szkoły Zawodowej Najwyższej Jakości” zadecydowało również o przyznaniu nagród specjalnych.

Pomysłodawcami najwyżej ocenionych praktyk zawodowych są:

* Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie za praktykę „Kuchnia polska na Mazowszu”;

* Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach za praktykę „Szkolne Biuro Podróży Tytus Travel”;

 * Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie za praktykę „Inicjatywny i przedsiębiorczy młody mechanik z ZSM nr 1”.

Wyróżnienia w konkursie otrzymały: Zespół Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku oraz Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Chełmie.

Na uwagę zasługuje praktyka „Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami” przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie, która otrzymała nagrodę specjalną Fundacji Fundusz Współpracy.

Celem konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości” jest promowanie kształcenia zawodowego, budowanie jego pozytywnego obrazu w społeczeństwie i przedstawienie jako atrakcyjnej ścieżki zawodowej.

Szkolnictwo zawodowe ma zostać zreformowane. Branżowa szkoła ma stać się szkołą dla pracodawcy.

- Dbamy o dziecko, ale dbamy po to, aby absolwent mógł mieć satysfakcję z pracy i w dodatku, żeby tę pracę mógł podejmować zaraz po szkole - mówiła dwa dni temu szefowa MEN Anna Zalewska.

Jak dodała, współpraca z pracodawcami musi być stale rozwijana. Wskazała, że już obecnie pracodawcy współuczestniczą przy tworzeniu podstaw programowych szkół branżowych, a w planach ministerstwa pracodawcy mieliby również brać udział w egzaminowaniu uczniów.

- To, co chcemy bezwzględnie zrobić, to uwolnić pensję nauczyciela, który pracuje w szkole branżowej i umożliwić pracodawcy wspieranie finansowe nie tylko szkoły, ale również pracownika - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.