PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru

 • bad    20 grudnia 2014 - 14:38
Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru
Prezes zarządu kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk

- Specjalna Strefa Ekonomiczna w Kamiennej Górze wdraża od 3 lat inicjatywę, która ma na celu dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb inwestorów i pracodawców. Chcemy młodych ludzi wyposażyć w umiejętność wpływania na swoją ścieżkę kariery zawodowej w oparciu o konkretny zawód – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.
W Jeleniej Górze zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości zorganizował konferencję Strefowy Klaster Edukacyjny. Zatwierdzono regulamin klastra, wybrano radę programową oraz powołano zespoły zadaniowe. Uczestnicy konferencji rozmawiali o nowych kierunkach i wyzwaniach w szkolnictwie zawodowym, a także dobrych praktykach współpracy z kamiennogórską strefą. Omówiono założenia do oferty edukacyjnej na przeszły rok szkolny.

- Specjalna Strefa Ekonomiczna w Kamiennej Górze jest pionierem, wdraża od 3 lat inicjatywę, która ma na celu dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb inwestorów i pracodawców. Dla nas najbardziej istotna jest zmiana nastawienia do szkoły zawodowej. Chcemy młodych ludzi wyposażyć w umiejętność wpływania na swoją ścieżkę kariery zawodowej w oparciu o konkretny zawód. Stąd pomysł na Strefowy Klaster Edukacyjny. Cieszę się, że nasza inicjatywa w chwili obecnej jest obligatoryjnie wdrażana przez wszystkie pozostałe strefy w Polsce – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.

Czytaj też: Nowy podział subwencji. Więcej na małe szkoły i naukę zawodu

Powołana w Jeleniej Górze rada programowa ma zajmować się rokrocznie kształtem działań, które będą prowadzone w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego. Jej przewodniczącą została dyrektor ZST Mechanik w Jeleniej Górze, Wanda Kozyra. Radę wspierać ją będą trzy zespoły zadaniowe - do spraw edukacji teoretycznej, kierowany przez dyrektor CKU w Jeleniej Górze, Annę Skibińską, edukacji praktycznej, którego przewodniczącą została prokurent Weber Hydraulika w Wykrotach, Danuta Wawrzkiewicz i promocji, prowadzony przez naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Pawła Domagałę.

- Będziemy w siedmiu powiatach kształtować ofertę edukacyjną, dobierać partnerów do kształcenia zawodowego, organizować praktyki zawodowe, gimnazjalistów wyposażać w wiedzę niezbędną i potrzebną do podjęcia konkretnych działań i wyboru zawodu. Oczywiście zajmiemy się także promocją, czyli pozytywnym myśleniem na temat szkoły zawodowej – mówi Iwona Krawczyk.

Czytaj też: Rodzice nadal chcą mieć wybór

Wybór zawodu ma być decyzją świadomą, uwzględniającą zarówno preferencje, jak i możliwość dalszego rozwoju edukacyjno-zawodowego, a także rozwój kluczowych kompetencji oczekiwanych przez pracodawców. Przedsiębiorca dający zatrudnienie w programie funkcjonuje jako praktyk, kreujący rynek pracy, realizujący treści i metody kształcenia zawodowego w rzeczywistych warunkach pracy, oferujący miejsca pracy wyszkolonym uczniom.

- Pomysł jest bardzo dobry. Zarówno szkoły średnie, jak i wyższe powinny nastawić się prorynkowo, pobierać sygnały z rynku pracy i elastycznie podchodzić do kierunków kształcenia. Jeżeli kierunek jest nieodpowiedni do rynku pracy, wówczas młodzież ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Oczywiście wiele młodych osób powinno zdobyć wyższe wykształcenie, ale potrzebujemy również specjalistów – zaznacza pracownik naukowy WWSZiP w Wałbrzychu, prof. Małgorzata Markowska.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • ATEM, 2015-01-11 12:27:44

  -- zawodówki są wazne ,ale brakuje nam specjalistów w wielu dziedzinach ,, -- szkoly gastronomiczne miały uczyć młodzież ,żywić ,leczyć w szpitalach ,dieta ,zioła , ruch to połączenie starej wiedzy i nowej ,, nauka ma duże wyzwania ,,to już technologie zawansow...ne są potrzebne , nie technologie przecinaka i młotka ,kończą się zasoby naturalne i nauka nie ma wyjścia , musi rozwiązać ,w polsce nikt nie ma możliwości pracy ,,,,,,,,,,,,,,,  rozwiń
 • lipop, 2014-12-31 09:13:01

  obligatoryjne wdrażanie klastrów to zaprzeczenie samo w sobie