PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkolna wyprawka uszczupli portfele

 • GK    26 sierpnia 2013 - 13:42

Co trzeci Polak, którego dochody nie przekraczają 3 tys. zł netto, wyda na tegoroczną wyprawkę szkolną dla dziecka od 400 do 600 zł.
Połowa respondentów planuje pokryć koszty związane z posłaniem pociechy do szkoły z bieżących wydatków, a 21 proc. sfinansuje ten wydatek z oszczędności.

Szczegółowe wyliczenia publikujemy w dziale multimedia.

Tylko co dziesiąty ankietowany weźmie na ten cel pożyczkę. 74 proc. badanych uważa, że tegoroczne wydatki szkolne będą większe niż w zeszłym roku. Lwią część budżetu pochłonie zakup szkolnych podręczników, na które 39 proc. badanych przeznaczy od 300 do 500 zł.

Czytaj też: Problemy z wyprawką szkolną

Wydatki na podręczniki to tylko część wrześniowej inwestycji. Ucznia trzeba przecież jeszcze ubrać i wyposażyć w szkolne przybory. 30 proc. badanych przeznaczy na strój dla swojej pociechy od 100 do 200 złotych, co trzeci respondent wyda porównywalną kwotę na szkolne akcesoria.

Badania przeprowadzone przez firmę Provident dowodzą, że skompletowanie szkolnej wyprawki jest dla 42 proc. ankietowanych stresującym obowiązkiem. W tej grupie przeważają osoby, które są zmuszone zapożyczyć się na wspomniany cel.

Co trzeci badany uważa, że zakup wyprawki jest naturalną powinnością rodzica. Oprócz standardowych wydatków, w nadchodzącym roku szkolnym trzeba uwzględnić jeszcze koszty zajęć pozalekcyjnych. Wśród najbardziej popularnych, prym wiedzie nauka języków obcych, na jaką 48 proc. respondentów wygospodaruje dodatkowe fundusze w domowym budżecie.

Z kolei 25 proc. badanych zainwestuje w aktywność sportową swoich dzieci.

„Barometr Providenta" to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2013 roku, metodą wywiadu telefonicznego CATI, na losowej próbie 400 klientów Providenta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • zmęczona, 2013-08-26 21:49:21

  A w Polsce mówią, że polityka prorodzinna jest. Mam trójkę dzieci, dwoje w szkole i jedno w przedszkolu. Wyprawka szkolna (same książki i przybory) dla starszych 2 x 600 zł, do przedszkola 100 zł. Ja zarabiam 1800 zł na rękę (jak na podkarpacką wieś podobno dobrze) i zostaje mi 500 zł. Za co opłaty,... ubranie dla wszystkich, za co jedzenie, bilet miesięczny do szkoły. Nic tylko załamać się. Pracuję i tak na prawdę nie mam nic więcej niż te rodziny które korzystają z MOPSów, oni wyprawki szkolne mają za free, obiady w szkole dla dzieci tak samo...................  rozwiń
 • krzyciel, 2013-08-26 15:46:09

  Nie bardzo rozumiem cel tego artykułu. Jest oczywistym, że rodzice kupują dzieciom wyposażenie do szkoły. I jest oczywistym, że to kosztuje (mniej lub więcej, ale zawsze). Dobrze zatem, że chociaż za samą naukę w szkole nie trzeba płacić (tak, to jest zdobycz socjalizmu i raczej nie powinniśmy jej o...ddawać).  rozwiń
 • rodzic, 2013-08-26 15:23:34

  Najważniejsze, że szkoła jest bezpłatna!!! Tej zdobyczy socjalizmu nie oddamy!!!