PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolne imprezy tylko dla dorosłych

  • GK    26 marca 2012 - 07:07
Szkolne imprezy tylko dla dorosłych

Zakaz organizowania w szkole imprez dla dorosłych z lampką wina do obiadu, czy też tradycyjnym kieliszkiem szampana na sylwestra, dyskryminuje mieszkańców wsi i małych miejscowości.
Tak uważa posłanka Barbara Bartuś, która zwraca uwagę na to, że w małych miejscowościach życie kulturalne mieszkańców skupia się często wokół szkoły. Zdarza się też tak, że tylko szkoła posiada na tyle dużą salę, aby można było zorganizować zabawy taneczne, czy inne imprezy integracyjne dla mieszkańców.

– Często też sale te były budowane przy olbrzymim zaangażowaniu i wsparciu finansowym samych mieszkańców – podkreśla posłanka.

Tymczasem przepisy zabraniają sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowych.

– Regulacje te są dyskryminujące dla miejscowości, w których szkoła jest jedynym miejscem z dużą salą, gdzie można zorganizować zabawy sylwestrowe, andrzejkowe czy inne imprezy okolicznościowe – uważa poseł Barbara Bartuś.

Jednocześnie zauważa, że przed zmianą przepisów rady rodziców często organizowały okolicznościowe spotkania, a pieniądze pozyskane z tych imprez stanowiły dodatkowe środki na cele szkolne, np. na realizację pilnych remontów czy zakupy dodatkowego wyposażenia do szkoły.

W związku z tym zapytała resort edukacji w interpelacji, czy rozważy zmianę przepisów, która pozwalałaby na organizowanie wg określonych zasad wyłącznie dla dorosłych w dniach wolnych od nauki imprez okolicznościowych z możliwością podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie szkoły.

Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację posłanki przypomniał m.in., że przyjęta przez Sejm RP „Polska deklaracja w sprawie młodzieży i alkoholu” mówi: „Wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do życia w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, wolnym od zagrożeń związanych z piciem alkoholu, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić”.

Podobne zapisy znajdują się w europejskich dokumentach. To, według wiceministra, zobowiązuje samorządy lokalne oraz rady rodziców w szkołach do pilnowania, aby budynki szkolne wraz z boiskami były dostępne dla dzieci i młodzieży także w godzinach pozalekcyjnych, umożliwiając realizację alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Wiceminister definitywnie oświadczył, że zarówno ministerstwo zdrowia, odpowiadające za ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jak i resort edukacji odpowiedzialny za ustawę o systemie oświaty, są przeciw możliwości uzyskiwania jednorazowych zezwoleń przez szkoły oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze na organizowanie imprez z możliwością wniesienia alkoholu. W związku z tym nie planują zmian w ustawach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.