PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkolne Kluby Sportowe (SKS) w Polsce: Rząd zachęca do wywierania presji na radnych. Sprawa rozbija się o pieniądze

 • Piotr Toborek    26 lutego 2016 - 13:37
Szkolne Kluby Sportowe (SKS) w Polsce: Rząd zachęca do wywierania presji na radnych. Sprawa rozbija się o pieniądze
Szkolne Kluby Sportowe nadal działają w wielu szkołach (fot.elblag.eu)

• Rząd chce powrotu Szkolnych Klubów Sportowych.
• SKS-y będą stanowić jeden z fundamentów spójnej koncepcji szkoleniowej – mówi minister sportu Witold Bańka.
• Samorządowcy pytają, kto będzie płacił za SKS-y we wszystkich szkołach.
Rząd chce powrotu Szkolnych Klubów Sportowych. To tam po lekcjach uczniowie mieliby rozwijać swoje talenty w różnych dyscyplinach.

– Chcemy powrotu Szkolnych Klubów Sportowych, żeby skończyć z sytuacją, gdy sale sportowe są przeładowane w czasie lekcji, a po nich świecą pustkami – mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Tłumaczy też, że „celem będzie urealnienie trzeciej i czwartej godziny wychowania fizycznego w szkołach”.

Andrzej Porawski, dyrektor w Związku Miast Polskich, mówi jednak dość ostro: – Pomysł jest bardzo dobry i wszystkim się podoba, tylko oczywiście zapłacić i zorganizować wszystko mają samorządy.

Jak dodaje Porawski: – Sale sportowe przy szkołach nie stoją puste, a pani minister Zalewska mówi co innego, niż obiecywała pani premier, która podkreślała, że na samorządy nie spadną kolejne zadanie bez pokrycia. A z czym tu mamy do czynienia?

Według pomysłu zaprezentowanego przez resort sportu i edukacji zajęcia w ramach SKS-ów odbywałyby się w ramach czwartej w tygodniu obowiązkowej lekcji WF.

Miałyby to być zajęcia z konkretnej dyscypliny, odbywające się po lekcjach w ramach grup międzyklasowych czy międzyszkolnych.

Nakazu nie będzie, ale będzie presja

Sekretarz Związku Gmin Wiejskich Leszek Świętalski nie widzi w pomyśle niczego nowego: – U nas w gminach SKS-y działały i działają, jedyną nowością mogłoby być znalezienie przez panią minister jakiegoś dodatkowego źródła finansowanie dla nich, np. z Totalizatora Sportowego albo od bogatych federacji jak np. związek piłki nożnej, no ale o tym nie słychać.

Zajęcia prowadzić mieliby nauczyciele WF-u w ramach swojego pensum.

Zalewska przyznała, że chciałaby powrotu SKS-ów już od września 2016 r. Zaznaczyła, że najpóźniej stanie się to w 2017 r. przy zmianie systemu edukacji.

Krytycy pomysłu zwracają uwagą, że w godzinach popołudniowych, gdy ministerstwo planuje zajęcia w ramach SKS-ów, wiele sal sportowych jest wynajmowanych. Szkoły, a za ich pośrednictwem gminy, zyskują w ten sposób pieniądze na utrzymanie nowych obiektów albo spłatę zaciągniętych na ich budowę kredytów.

Co więc, jeśli samorządy nie będą chciały udostępniać hal SKS-om? Minister Zalewska zachęca mieszkańców do wywierania nacisków na lokalne władze, jak tłumaczy, mogą chodzić na sesje rady miejskiej i pokazywać samorządowcom, co jest ważne dla ich obywateli.

Szefowa MEN-u przyznała, że nie widzi możliwości ustawowego nakazania samorządowcom, aby za darmo udostępniać hale SKS-om.

Sale są oblegane

Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek uważa, że odgórne narzucanie prowadzenia SKS-ów nie jest najlepszym rozwiązaniem.

– Jeśli ministerstwo i tak nie da na to pieniędzy, to takie narzucanie obowiązku nic dobrego nie przyniesie. Gminy same wiedzą, co mają robić, są pod presją mieszkańców, którzy domagają się takich zajęć dodatkowych i na ile je stać, na tyle je organizują.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Anna, 2016-02-28 10:06:59

  Powrót SKS to rewelacyjny pomysł. Dzieci chcą uprawiać sport, a często nie mają gdzie. Zamiast siedzieć przed komputerem będą chodziły na SKS. Siatkówka, kosztkówka, piłka ręczna i nożna powinny być w każdej szkole. SUPER !!!
 • marek, 2016-02-27 00:56:35

  dla rozluźnienia atmosfery, znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl
 • WojciechBanaszak Szczecin, 2016-02-26 17:57:30

  Nareszcie coś z sensem, pod warunkiem, że rząd umożliwi realizacje tego postulatu np. poprzez przesuniecie finansowania z kontrowersyjnych lekcji religii na SKS i w-f właśnie. Bez realnych pieniędzy to tylko szum medialny i "pobożne" życzenia.