PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolne kwesty na rzecz hospicjum

  • PAP    27 marca 2011 - 15:52

Pod hasłem "Twój dar serca dla hospicjum" rozpoczęła się trzecia edycja akcji zbierania datków na potrzeby Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Pieniądze będą zbierane w szkołach Lubelszczyzny, które zdecydują się wziąć udział w akcji.
Chcielibyśmy, aby taka zbiórka stała się tradycją, odbywała się regularnie, bo pomoc hospicjum jest potrzebna cały czas - powiedziała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska, która patronuje akcji.

W akcji mogą wziąć udział szkoły z terenu Lubelszczyzny, które do 8 kwietnia zgłoszą swój udział - wypełniając odpowiedni kwestionariusz - i zaakceptują regulamin akacji. Następnie otrzymają specjalne oznakowane puszki i mają zorganizować zbiórki pieniędzy do końca kwietnia.

Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji m.in. kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum.

Koordynatorem akcji jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Lublinie. Regulamin akcji zamieściło też na swej stronie internetowej Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Do udziału w akcji zachęca szkoły lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Jego zdaniem ma ona bardzo cenny wymiar społeczny i wychowawczy. "Dzieci i młodzież angażując się w to przedsięwzięcie mają możliwość lepszego zrozumienia potrzeb swoich rówieśników, którzy wymagają pomocy i wsparcia" - powiedział.

Jak dodał, w ubiegłych latach, w poprzednich dwóch edycjach akcji "Twój dar serca dla hospicjum" wzięło w niej udział ponad 200 szkół - w jednym roku zebrano ponad 20 tys. zł, a w drugim ponad 140 tys. zł.

Prezes Hospicjum o. Filip Buczyński powiedział, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leków dla podopiecznych oraz na zakup samochodu dla zespołów opieki medycznej.

O. Buczyński odwiedza szkoły, w których prowadzone są zbiórki. Na spotkaniach z młodzieżą mówi czym jest hospicjum i opowiada o jego podopiecznych. "Te spotkania są dla mnie wzruszające. Ci młodzi ludzie często nie mieli okazji w swoim życiu zobaczyć tak ciężko chorego swego rówieśnika i uświadomić sobie, że takie sytuacje są realne. Po spotkaniu mówią: już wiem, komu pomagam" - powiedział.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 52 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.