Szkolne kwesty na rzecz hospicjum

Pod hasłem "Twój dar serca dla hospicjum" rozpoczęła się trzecia edycja akcji zbierania datków na potrzeby Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Pieniądze będą zbierane w szkołach Lubelszczyzny, które zdecydują się wziąć udział w akcji.

Chcielibyśmy, aby taka zbiórka stała się tradycją, odbywała się regularnie, bo pomoc hospicjum jest potrzebna cały czas - powiedziała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska, która patronuje akcji.

W akcji mogą wziąć udział szkoły z terenu Lubelszczyzny, które do 8 kwietnia zgłoszą swój udział - wypełniając odpowiedni kwestionariusz - i zaakceptują regulamin akacji. Następnie otrzymają specjalne oznakowane puszki i mają zorganizować zbiórki pieniędzy do końca kwietnia.

Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji m.in. kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum.

Koordynatorem akcji jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Lublinie. Regulamin akcji zamieściło też na swej stronie internetowej Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Do udziału w akcji zachęca szkoły lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Jego zdaniem ma ona bardzo cenny wymiar społeczny i wychowawczy. "Dzieci i młodzież angażując się w to przedsięwzięcie mają możliwość lepszego zrozumienia potrzeb swoich rówieśników, którzy wymagają pomocy i wsparcia" - powiedział.

Jak dodał, w ubiegłych latach, w poprzednich dwóch edycjach akcji "Twój dar serca dla hospicjum" wzięło w niej udział ponad 200 szkół - w jednym roku zebrano ponad 20 tys. zł, a w drugim ponad 140 tys. zł.

Prezes Hospicjum o. Filip Buczyński powiedział, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leków dla podopiecznych oraz na zakup samochodu dla zespołów opieki medycznej.

O. Buczyński odwiedza szkoły, w których prowadzone są zbiórki. Na spotkaniach z młodzieżą mówi czym jest hospicjum i opowiada o jego podopiecznych. "Te spotkania są dla mnie wzruszające. Ci młodzi ludzie często nie mieli okazji w swoim życiu zobaczyć tak ciężko chorego swego rówieśnika i uświadomić sobie, że takie sytuacje są realne. Po spotkaniu mówią: już wiem, komu pomagam" - powiedział.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 52 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE