PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolne schronisko ma się czym pochwalić

  • AW/gmina.swidnica.pl    18 stycznia 2012 - 19:48
Szkolne schronisko ma się czym pochwalić

Multimedialne encyklopedie, sprzęt elektroniczny i komputerowy, kompasy latarki i wiele innych pomocy dydaktycznych trafiło do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie.
Jak podaje biuro prasowe Urzedu Gminy Świdnica, na wyposażenie pracowni schronisko otrzymało 25 tys. zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej przyznanych przez Ministerstwo Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej.

Środki przeznaczono na zakup: 10 zestawów komputerowych, urządzenia wielofunkcyjnego, krzeseł z pulpitem, stołów, szaf, gablot, tablicy, a także pomocy dydaktycznych tj. filmów DVD o tematyce ekologicznej, multimedialnych encyklopedii PWN (biologia, geografia, historia), multimedialnych atlasów (geograficzny, historyczny, przyrodniczy), map, mikroskopu z wyposażeniem, zestawów skał i minerałów.

Ponadto, podczas zajęć na świeżym powietrzu, młodzież może korzystać z: kompasów, lornetek, stoperów, latarek, lup, mikroskopów podręcznych, walizki „Eko-badacza".
Dodatkowe wyposażenie naszego schroniska z pewnością zyska uznanie gości, szczególnie tych najmłodszych, dla których ekologia powoli staje się pasją.

We wrześniu 2011 r. w Witoszowie Dolnym zostałą utworzona nowoczesna „Sala Przyrody" o wartości 40 tys. zł. ufundowana przez firmę TAURON-Ekoenergia. Była ona nagrodą w konkursie propagującym działania proekologiczne, którą wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Każdego miesiąca, młodzież dzięki pomocom dydaktycznym pogłębia swoje zainteresowania. Jestem przekonana, że uczniowie przyjeżdżający do naszego schroniska m.in. w ramach „zielonych szkół" będą korzystali z bogatego zaplecza nowej pracowni ekologiczno-przyrodniczej, odczują wymierne efekty swoich działań i będą zmotywowani do podejmowania następnych przedsięwzięć w temacie szeroko pojętej ekologii - mówi wójt gminy T. Mazurek.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie powstało w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel Gmina Świdnica otrzymała dotację w wysokości ponad 1,1 mln zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) Działanie 6.5 - działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).

Schronisko na powierzchni 1000 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki , do dyspozycji gości, znajdują się także:2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do Internetu; sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.

- Podsumowując miniony rok, schronisko może się pochwalić nadaniem mu przez Dolnośląski Urząd Marszałkowskie pierwszej - najwyższej kategorii wśród schronisk młodzieżowych, nawiązaniem obustronnej współpracy z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych, przyjęciem ponad 1000 gości , udzieleniem ponad 2 tysięcy noclegów, zakupem dodatkowego wyposażenia sali konferencyjnej: stoły, krzesła z pulpitem, gabloty, 10 zestawów komputerowych , a przede wszystkim zadowoleniem naszych gości- mówi dyr. schroniska M. Urbańska.

W bieżącym roku planowana jest wzmożona promocja ośrodka poprzez udział w targach turystycznych i edukacyjnych przy współpracy z Zarządem Głównym PTSM, Urzędem Gminy Świdnica i Księstwem Świdnicko- Jaworskim. Już w pierwszym kwartale 2012 schronisko ze swoją ofertą zaprezentuje się na targach w Poznaniu, Łodzi i we Wrocławiu. Kontynuujemy rozpoczętą w poprzednim roku akcję wysyłania ofert do szkół z całej polski w formie mailingu wspartego pocztowym rozsyłaniem ulotek wraz z PTSM. Ponadto prowadzone są rozmowy z organizatorami dużych imprez tj. Euro 2012, Kongres Regionów, Rajd Krause. Planujemy także przy współpracy z Nadleśnictwem Świdnica, stworzenie wokół schroniska ścieżki ekologicznej oraz ogłoszenie konkursu na nadanie nazwy dla placówki - dodaje dyrektorka schroniska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.