PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkolne sklepiki nadal serwują dzieciom śmieci

 • PAP/Dziennik Polski    28 lipca 2014 - 07:12
Szkolne sklepiki nadal serwują dzieciom śmieci

Półki sklepików w większości naszych szkół uginają się pod ciężarem czipsów, ciastek i kolorowych napojów. Na ten problem zwraca nam uwagę nawet Komisja Europejska.
Polska i Estonia jako jedyne europejskie kraje nie wprowadziły dotychczas żadnych przepisów ograniczających dostęp uczniów do słonych przekąsek, słodyczy i gazowanych napojów, wynika z raportu dotyczącego żywienia opublikowanego przez Komisję Europejską i Światową Organizację Zdrowia (WHO) - podaje "Dziennik Polski".

Czytaj też:  Koniec chipsów, frytek i napojów gazowanych w polskich szkołach?

Polskie Ministerstwo Zdrowia wydało tylko rekomendację, która szczegółowo określa, jakie składniki odżywcze powinny zawierać obiady serwowane przez szkolne stołówki. Nie dopilnowało jednak, by przepisy dotyczące racjonalnego żywienia objęły także sklepiki szkolne.

Oznacza to, że sanepid może sprawdzić i pouczyć gotujących obiady, że muszą zmienić produkty lub sposób ich przyrządzania, ale nad sklepikami nie ma żadnej kontroli. Brak kontroli sprawia, że w wielu sklepikach w krakowskich szkołach nie można dostać niczego poza niezdrowym jedzeniem, pisze gazeta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Eterno Vagabundo, 2014-07-30 16:35:20

  W mych czasach szkolnych, Na drugie śniadanie, Chodziłem z garnuszkiem Na dożywianie. Takie dożywianie Zawsze się składało: Z bułki, kubka mleka, Lub kubka kakao
 • Mama 2 dzieci, 2014-07-28 10:02:42

  W sklepiku pełno jest żelków, chipsów i słodkich napojów. Powinien ktoś kontrolować to, co dzieci mogą kupić w sklepiku.