PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolni obserwatorzy pod lupą samorządów

  • PAP    8 marca 2011 - 13:29
Szkolni obserwatorzy pod lupą samorządów

Stowarzyszenie koordynujące działalność 14 obserwatoriów powstających przy szkołach w regionie kujawsko-pomorskim powołały lokalne samorządy. Pierwsze obserwatorium zostanie oddane do użytku w czerwcu.
- Kilkanaście identycznych, rozsianych po całym regionie przyszkolnych obserwatoriów daje możliwość realizacji wielu wspólnych inicjatyw. Powstające stowarzyszenie ułatwi realizację tych przedsięwzięć, będzie też platformą wymiany pomysłów i doświadczeń - poinformował we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, który koordynuje projekt.

Jak podkreślił marszałek, budowa sieci obserwatoriów astronomicznych to jedyny taki projekt w Polsce, a prawdopodobnie i w całej Europie. "Jego potencjał tkwi w innowacyjnym pomyśle na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży, ale też w skali przedsięwzięcia" - ocenił Całbecki.

Powołane w Toruniu stowarzyszenie stawia sobie za cel "animowanie i koordynowanie pracy obserwatoriów, integrację instytucji i osób zaangażowanych w działalność astrobaz oraz promocję edukacji astronomicznej i innych nauk przyrodniczych". Członkami stowarzyszenia są: samorząd województwa oraz samorządy lokalne - partnerzy projektu, na których terenie powstają obserwatoria. Przystąpić do niego będą też mogły wszystkie osoby zainteresowane popularyzacją astronomii.

Pierwsza astrobaza zostanie oddana do użytku w czerwcu w Unisławiu koło Chełmna, a swój udział w uroczystości otwarcia zapowiedział już Donald Tusk. Podczas wizyty w Toruniu jesienią ubiegłego roku premier bardzo chwalił kujawsko-pomorski pomysł i zapowiedział jego rozszerzenie na obszar całego kraju.

Astrobazy będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach pozostają do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Każde obserwatorium będzie miało swojego opiekuna, przeszkolonego nauczyciela, który będzie organizował zajęcia w obserwatorium.

We wszystkich miejscowościach powstaną identyczne obiekty: budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Kopuła o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Astrobazy zostaną wyposażone w pełni zautomatyzowany 14-calowy teleskop główny (Schmidta-Cassegraina), teleskop do obserwacji słońca, lornetki, kamery cyfrowe i inny sprzęt.

Łączna wartość projektu to 4,2 mln zł. Budynki obserwatoriów wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.