PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolnictwo branżowe. Podstawy programowe do szkół branżowych w konsultacjach

  • KDS    19 marca 2018 - 09:30
Szkolnictwo branżowe. Podstawy programowe do szkół branżowych w konsultacjach
Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji w piątek (16.03) (fot.nauka.gov.pl)

Do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej przedstawiający m.in. nowe podstawy programowe do kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia.
  • Dokument na stronie rządowego centrum legislacyjnego pojawił się w piątek (16.03). 
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczy nie tylko szkół branżowych.
  • Przewiduje wprowadzenie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia w oddziałach dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej oraz dla szkoły policealnej, począwszy od roku szkolnego 2019/2020.

Wtedy naukę w branżowej szkole I stopnia rozpoczną pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak czytamy w uzasadnieniu, zaproponowana przez MEN podstawa ma być spójna z podstawą programową dla ośmioletniej szkoły podstawowej, jak również z podstawą programową kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia dla uczniów będących absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej. Przekazany do konsultacji dokument wskazuje m.in. cel kształcenia oraz wymagania ogólne i szczegółowe dotyczące poszczególnych przedmiotów. 

Pełną treść projektu nowej podstawy programowej zamieściliśmy w dziale multimedia

Resort edukacji przypomina, że nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia będzie wprowadzana sukcesywnie począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w klasach I, a w następnych latach w kolejnych klasach tej szkoły. W pozostałych klasach branżowej szkoły I stopnia w oddziałach dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum będzie realizowana dotychczasowa podstawa programowa kształcenia ogólnego określona w załączniku nr 4 (tj. w roku szkolnym 2019/2020 w klasach I, II i III, w roku szkolnym 2020/2021 w klasach II i III, a w roku szkolnym 2021/2022 w klasach III).

Czytaj więcej: ZNP o podwyżkach nauczycieli. Jak te kwoty mają się do premii minister Zalewskiej?

W liczącym ponad 110 stron dokumencie czytamy, że "jednym z najważniejszych zadań branżowej szkoły I stopnia jest rozwijanie kompetencji językowych oraz kompetencji komunikacyjnej stanowiących kluczowe narzędzie poznawcze we wszystkich dyscyplinach wiedzy". Resort wskazuje też, że kształcenie i wychowanie w szkole branżowej I stopnia sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. Zaś zadaniem szkoły ma być wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, i regionalnej (...). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.