PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolnictwo litewskie w Polsce tylko w dużych placówkach

  • PAP    11 marca 2013 - 09:49
Szkolnictwo litewskie w Polsce tylko w dużych placówkach

Szkolnictwo mniejszości litewskiej w Polsce koncentruje się w dużych placówkach gminnych. Względy finansowe powodują bowiem, że samorządy likwidują małe i drogie w utrzymaniu, wiejskie szkoły.
Narzekają, że subwencja oświaty mniejszości narodowych jest za niska. Według danych MEN (stan na koniec września 2012 roku - PAP) nauka języka litewskiego prowadzona jest w pięciu przedszkolach, siedmiu szkołach podstawowych, czterech gimnazjach, dwóch liceach ogólnokształcących i jednym technikum; łącznie w 19 placówkach w województwie podlaskim.

Edukacja po litewsku koncentruje się w podlaskich gminach Puńsk i Sejny. Korzysta z niej 698 uczniów i przedszkolaków: 111 - w przedszkolach, 303 - w szkole podstawowej, 173 - w gimnazjum, 107 - w liceum ogólnokształcącym, 4 - w technikum.

Liczebność samej mniejszości litewskiej w Polsce, według ostatniego spisu powszechnego, sięga 8 tys. osób. Liderzy organizacji tej społeczności mówią o kilkunastu tysiącach Litwinów w Polsce.

Radni gminy Puńsk, zamieszkiwanej w zdecydowanej większości przez mniejszość litewską, podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę o likwidacji trzech wiejskich szkół z litewskim językiem nauczania. W sumie uczy się w nich 38 uczniów. Chodzi o szkoły w Widugierach (10 uczniów), Przystawańcach (7 uczniów) oraz Nowinikach (21 uczniów).

To ostatnie małe szkoły wiejskie, w których nauka odbywa się po litewsku. Pozostałe znajdują się w miastach i w miejscowościach gminnych. Po likwidacji małych szkół, ich uczniowie mają uczęszczać do podstawówki w Puńsku.

Jeśli uchwała radnych Puńska zostanie zrealizowana, oświata litewska w Polsce skoncentruje się w dwóch największych ośrodkach - w Sejnach i Puńsku. W Puńsku znajduje się obecnie zespół szkół, gdzie jest przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W budynku obok jest także Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania.

W Sejnach działa zespół litewskich szkół „Żiburys" - placówka niepubliczna prowadzona przez Fundację im. Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski" w Sejnach.

Środowiska związane z organizacjami mniejszości litewskiej są niezadowolone z decyzji radnych Puńska. Uważają, że uderzy to nie tylko w oświatę, ale i kulturę tej społeczności. Przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas uważa, że uczniowie takich małych szkół mogą na miejscu rozwijać swoje zdolności na zajęciach dodatkowych, np. teatralnych, muzycznych i tanecznych.

„Ucząc się w swoich wsiach, mają więcej czasu na takie zajęcia. Ten dorobek zostanie zmarnowany" - powiedział Vaicekauskas. Litewskie festiwale dziecięce stracą rangę, kiedy będą w nich uczestniczyły tylko dzieci ze szkół w Puńsku i w Sejnach - dodaje dyrektor Centrum Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis.

Głosy organizacji mniejszości litewskiej w Polsce wspierane są przez polityków litewskich. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła nadzieję, że podejmując decyzje ws. zamykania trzech szkół litewskich w gminie Puńsk Polska weźmie pod uwagę, iż na Litwie małe polskie szkoły są utrzymywane. Polskie MSZ odpowiedziało, że to decyzja samorządu.

Mediacji między litewską społecznością w Polsce a „polską administracją", podjął się premier Litwy Algirdas Butkeviczius. Kilka dni temu rozmawiał o oświacie w gminie Puńsk z wójtem Witoldem Liszkowskim, który w tym celu pojechał do Wilna. W poniedziałek 11 marca kwestię likwidacji małych szkół omawiać ma w Puńsku minister oświaty Litwy Dainius Pavalkis.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.