PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolnictwo zawodowe ma przyszłość

  • ZWI    28 maja 2013 - 16:04
Szkolnictwo zawodowe ma przyszłość

Szkoła podstawowa i gimnazja przystąpiły do porozumienia o partnerstwie z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie i Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie dotyczącym wzajemnej współpracy w zakresie szkolnictwa i doradztwa zawodowego.
Na czym polega praca w zawodach mechanicznych i budowlanych? Jak wyglądają nowoczesne urządzenia mechatroniczne i roboty przemysłowe? Czym należy kierować się przy wyborze przyszłego zawodu? Tego wszystkiego będą mogli dowiedzieć się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjów które 28 maja przystąpiły do porozumienia o partnerstwie z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie i Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie dotyczącym wzajemnej współpracy w zakresie szkolnictwa i doradztwa zawodowego.

- To wydarzenie wpisuje się w politykę miasta dotyczącą promowania szkolnictwa zawodowego oraz rozwijania doradztwa zawodowego - mówiła Anna Okońska-Walkowicz,zastępca prezydenta Krakowa. - Uczniowie gimnazjów stoją przed trudnym wyborem - jaką drogę edukacji wybrać, czy iść do liceum ogólnokształcącego czy wybrać kształcenie techniczne w szkole zawodowej lub technikum? Ważne, by mieli możliwość zobaczenia miejsc, w których mogliby się uczyć i przekonania się, że naprawdę warto wybrać kształcenie w zawodach, które w przyszłości zagwarantują miejsce pracy młodym ludziom - wskazywała Anna Okońska-Walkowicz.

- Angażujemy się w ten projekt ponieważ zależy nam na pozytywnym spostrzeganiu szkoły zawodowej, na promocji, na informowaniu środowiska lokalnego i regionalnego o sukcesach edukacyjnych i wychowawczych szkół zawodowych - mówiła Bożena Mayer-Gawron, Dyrektor ZSM nr 1. - Porozumienie jest zgodne z celami projektu MEN realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, któremu towarzyszy hasło „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru - dodała.

Sygnatariusze porozumienia chcą przybliżyć rodzicom i uczniom tematykę szkolnictwa technicznego, informować o tym, czym charakteryzują się poszczególne zawody, oraz o zmianach zaistniałych w kształceniu zawodowym w Gminie Miejskiej Kraków w związku z wprowadzeniem w 2012 r. nowej podstawy programowej kształcenia zawodowego.

Szkoły, które podpisały akt partnerstwa na rzecz doradztwa zawodowego współpracowały ze sobą w poprzednich latach. W ramach tego partnerstwa następowała wymiana uczniów,seminaria dla dyrektorów i nauczycieli języka niemieckiego, koordynatorów szkolnej współpracy międzynarodowej.

W ramach nowo utworzonego partnerstwa uczniowie z gimnazjum i szkół podstawowych będą mieli okazję zwiedzać pracownie zawodowe Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 i Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie, zapoznać się z technikami wytwarzania części w zawodach mechanicznych i budowlanych, zobaczyć nowoczesne urządzenia mechatroniczne, roboty przemysłowe, obrabiarki sterowane numerycznie, nowoczesne techniki łączenia metali.

Uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach edukacyjnych z przedmiotów kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego, w demonstracjach edukacyjnych, pokazach, imprezach szkolnych takich jak Piknik Motoryzacyjny, Dzień Otwarty Szkoły.

Rodzice i uczniowie będą podczas spotkań informowani przez nauczycieli kształcenia zawodowego o zmianach zaistniałych w kształceniu zawodowym, o zawodach i kwalifikacjach zawodowych występujących w tych zawodach, o systemie potwierdzania kwalifikacji zawodowych celem tworzenia przez nich samych indywidualnej ścieżki kształcenia zawodowego. Zreformowane szkolnictwo techniczne pozwoli na przygotowanie się uczniów do wykonywania kilku zawodów i da im większe możliwości w dobrym funkcjonowaniu na rynku pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Jaro, 2013-05-29 17:02:17

    Brawo to ma sens likwidacja zawodówek przez Rząd PIS i kontynuacja obecnej władzy PO/PSL to błąd popieram inicjatywę wpełni