PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkolnictwo zawodowe. Samorząd, szkoły i pracodawcy muszą działać razem

 • KDS    17 stycznia 2018 - 14:54
Szkolnictwo zawodowe. Samorząd, szkoły i pracodawcy muszą działać razem
Resort edukacji wprowadził już pierwszy etap zaplanowanych zmian w szkolnictwie zawodowym. (fot.Twitter/MEN)

Jeśli jest dobra wola samorządu, dyrektora szkoły i pracodawcy to podstawy programowe są na tyle elastyczne, aby przygotować program nauczania dostosowany do lokalnego rynku pracy – mówiła Marzena Machałek, wiceminister edukacji podczas wtorkowego (16.01) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.
Styczniowe posiedzenie WRDS w Katowicach poświęcone było przyszłości kształcenia zawodowego oraz zmianom, jakie w tym zakresie mają wejść w najbliższym czasie. Wzięli w nim udział  przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, samorządu województwa, rządu, pracodawców i partnerów społecznych.

- Musimy wspólnie działać, aby szkolnictwo odtworzyć. Naszym zadaniem jest zmiana myślenia o szkolnictwie zawodowym. Nie da się kształcenia zawodowego uzdrowić bez wsparcia pracodawców – podkreśliła w swoim wystąpieniu Machałek.

Przypomniała, że resort edukacji wprowadził już pierwszy etap zaplanowanych zmian. Polegał on m.in. na modyfikacji podstaw programowych kształcenia w zawodach. - Chcemy w ten proces włączyć pracodawców. Rozumiemy, że inne potrzeby mają duże przedsiębiorstwa, inne zaś rzemieślnicy – dodała wiceminister edukacji.

 

Mocno podkreślała, że kształcenie zawodowe powinno kłaść duży nacisk na naukę praktyczną. Przy czym bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji elementów praktycznych i teoretycznych w zawodach. W tej kwestii kluczową rolę do odegrania mają mieć pracodawcy. 

– Jeśli jest dobra wola samorządu, dyrektora szkoły i pracodawcy to podstawy programowe są na tyle elastyczne, aby przygotować program nauczania dostosowany do lokalnego rynku pracy – dodała wiceminister edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • cierpliwy, 2018-01-18 13:19:47

  Do Bezpartyjny: Co to ma być "zwykła uchciwość"? Jest tylko jedna uczciwość, która jest odrotnością aktualnego przydupastwa. Szacunek dla ludzi należy się po równo wszystkim a nie tylko tym wydzielonym według własnych kryteriów. Czy rzeczywiście wiedza okaże się na miarę XXI wieku, cz...y pozostanie w wieku XIX okaże się już niedługo. Gdy kraj stanie na rzeczywiście własnych nogach a nie będzie kulą u nogi innych.  rozwiń
 • Bezpartyjny, 2018-01-18 09:06:45

  Bezpartyjność nie jest cnotą bynajmniej. Ale w waszym przypadku - gościu - deklarowana bezpartyjność graniczy niestety ze zwykłą głupotą. Sądzę tak po tym co napisałeś. Rzeczywistość jest zupełnie odmienna od tego co nam czytelnikom inputujesz. Szkodzisz takimi postami może nie nam ale przede wszyst...kim sobie i środowisku, któremu sprzyjasz. Spójrz na sondaże i oceny zwykłych ludzi. Wasz świat nie jest naszym światem. Nasz świat jest światem słonecznym bo jest oparty na wiedzy, zwykłej uczciwości i szacunku do ludzi. A to się wielu nie podoba, bo wcześniej łowili ryby w mętnej wodzie. Na szczęście przyszedł kres układów. Ty niestety wpisujesz się w ostatnie podrygi wieloletniego układu, który nie szanował państwa i budował swoje imperium na okradaniu i krzywdzie obywateli. Wyobraź sobie, że też jestem ...  rozwiń
 • bezpartyjny samorządowiec, 2018-01-17 15:31:10

  ale toż to odkrycie PiS :) :) przywrócimy gimnazja i PiS, który zrobił ruinę z Polski w imie 500 + , nie pozostanie bezkarny kazdy jeden odpowie za niszczenie Polski