PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolnictwo zawodowe - został tylko podpis prezydenta

  • AW/men.gov.pl    22 sierpnia 2011 - 13:29

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, wprowadzająca zmiany w szkolnictwie zawodowym, została skierowana do podpisu prezydenta.
Dzięki zmianie przepisów ułatwione będzie nie tylko uzyskiwanie wykształcenia zawodowego, ale także uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie nowego zawodu. Nowelizacja wprowadza zapisy o zdobywaniu konkretnych kwalifikacji wymaganych w zawodach. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, lecz na różnych jej etapach. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie jednej kwalifikacji uczeń będzie uzyskiwał świadectwo zdobycia tej kwalifikacji, a po zdaniu wszystkich kwalifikacji wymaganych w danym zawodzie otrzyma dyplom.

Ustawa przewiduje, że nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych (podobnie jak to jest w liceach ogólnokształcących) będzie powiązana z nauką w gimnazjach - treści tam rozpoczęte będą kontynuowane w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej klasie liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie poznają te same treści, ponieważ na tym etapie edukacji będzie ich obowiązywać ta sama podstawa programowa. Dzięki temu absolwenci zreformowanych zasadniczych szkół zawodowych będą mogli kontynuować naukę np. w liceach ogólnokształcących dla dorosłych od razu od drugiej klasy tego liceum.

Znowelizowana ustawa umożliwia łączenie szkół zawodowych w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego. Ponadto w systemie szkolnictwa przestaną istnieć licea uzupełniające, technika uzupełniające oraz licea profilowane (będą one stopniowo wygaszane, ponieważ wstrzymany zostanie nabór do nich).

Jeśli prezydent podpisze nowelizację( Sejm 19 sierpnia przyjął senackie poprawki do projektu), jej przepisy wejdą w życie 1 września 2012 r., kiedy do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, w tym techników i zasadniczych szkół zawodowych, trafi pierwszy rocznik obecnych gimnazjalistów, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową.

Czytaj też: Zobacz projekt nowej podstawy programowej kształcenia w zawodach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.