PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły bez dotacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 maja 2010 - 07:11
Szkoły bez dotacji

W siedmiu województwach nie będzie w tym roku dodatkowych zajęć, chociaż Ministerstwo Edukacji Narodowej ma unijne fundusze na wsparcie najmłodszych uczniów nieradzących sobie z nauką.
Są pieniądze z UE na indywidualne nauczanie uczniów najmłodszych klas. Będzie można organizować dodatkowe lekcje dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu lub nieradzących sobie z matematyką, gimnastykę korekcyjną, zajęcia z logopedą lub zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne – podaje „Dzienni Gazeta Prawna”.

Program indywidualizacji nauczania miało realizować Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale przekazało go urzędom marszałkowskim i wojewódzkim urzędom pracy. Do 2013 r. województwa będą mogły przeznaczyć na ten cel 150 mln euro.

Problemem jest wysokość finansowania. Resort informował samorządy, że na każdą małą szkołę przypadnie przez trzy lata realizacji programu 30 tys. zł. Większe placówki do 2013 r. mogą liczyć na 50 tys. zł. Teraz zapewnia, że o wysokości dofinansowania zdecydują samorządy.

Dyrektorzy szkół uważają jednak, że 15 tys. zł rocznie to bardzo skromna kwota przy założeniu, że musi wystarczyć na zajęcia wyrównawcze, rozwijające zainteresowania, pomoc uczniom, którzy mają wady postawy i zakup pomocy dydaktycznych.

Program w tym roku zacznie realizować 10 województw. Kujawsko-pomorskie przeznaczy na ten cel 10 mln zł z 33 mln zł przewidzianych do 2013 roku. Województwa na początku programu będą musiały zaangażować pieniądze z regionalnej puli unijnych funduszy przeznaczonych na działania edukacyjne realizowane w trybie konkursowym. W przyszłości zrefunduje je im MEN, ale nie wiadomo, kiedy.

W siedmiu województwach nie będzie dodatkowych zajęć w tym roku. Urzędy musiałyby do obsługi programu zatrudnić dodatkowych pracowników. Dlatego z przystąpieniem do programu do przyszłego roku wstrzymało się m.in. woj. mazowieckie. W regionie jest ponad 300 gmin i co najmniej tyle szkół może wystąpić o pieniądze – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.