PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły branżowe będą bardziej elastyczne. Nowe przepisy w marcu 2018 r.

  • PAP/MN    18 września 2017 - 14:55
Szkoły branżowe będą bardziej elastyczne. Nowe przepisy w marcu 2018 r.
Minister zaznaczyła , że pracodawca ma być egzaminatorem i ma przygotowywać podstawy programowe. (fot. PTWP)

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w Jasionce (woj. podkarpackie), że do marca 2018 r. przygotowane zostaną przepisy, które mają uelastycznić szkoły branżowe.
• Pracodawcy mają współfinansować szkolnictwo zawodowe. Są oni do tego gotowi - powiedziała minister.

• Szefowa resortu podkreśliła, że MEN widzi rewolucję przemysłową 4.0 i to pod nią przygotowuje różne rodzaje szkół, aby kształciły młodych ludzi.

• Zalewska przypomniała, że w życie weszły przepisy, które umożliwiają przedsiębiorcom zakładanie szkół branżowych.

"Przed nami ostatnie rozmowy, na temat ostatecznego kształtu szkoły branżowej. W marcu 2018 r. będziemy chcieli przedstawić zmiany przepisów, tak żeby szkoła branżowa stała się bezwzględnie elastyczna. Praktyki, warsztaty mają być bezwzględnie u pracodawców" - powiedziała minister w Jasionce, gdzie uczestniczyła w konferencji "Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0". Konferencję zorganizowano w ramach Festiwalu Nauki.

Minister zaznaczyła również, że pracodawca ma być egzaminatorem i ma przygotowywać podstawy programowe.

"Pracodawcy mają też współfinansować szkolnictwo zawodowe. Są oni do tego gotowi. Już uczestniczą w projektach, w ramach których będziemy określać, ile kosztuje poszczególna grupa zawodowa i kształcenie w tych grupach. Pracodawcy wiedzą, że bez MEN i szkoły nie są w stanie rywalizować w rewolucji przemysłowej 4.0" - stwierdziła Zalewska.

Czytaj też: Ministrowie będą pracować nad szkolnictwem zawodowym w regionach

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że MEN "widzi" rewolucję przemysłową 4.0 i tak przygotowuje różne rodzaje szkół, aby kształciły one młodych ludzi w taki sposób, by uczestniczyli w tej rewolucji.

"Tak organizujemy spotkania i przepisy, aby to wszystko zauważyć, aby przede wszystkim razem z nauczycielami, którzy potrzebują nieustającego doskonalenia zawodowego, żeby razem z nimi przeprowadzić i przygotować dzieci do życia we współczesnym świecie" - powiedziała.

Minister przypomniała, że szkoły branżowe działają od 4 września br. Dodała, że w życie weszły także przepisy, które umożliwiają przedsiębiorcom zakładanie szkół tego typu. "Wiemy, że to konkurencja dla powiatów, dlatego chcemy od następnego miesiąca spotykać się z poszczególnymi powiatami, żeby oni byli z nami w rewolucji 4.0 żeby razem zmieniali branżowe szkoły" - powiedziała minister edukacji.

Czytaj też: Pracodawcy będą tworzyć szkoły branżowe i płacić nauczycielom?

Zgodnie z reformą edukacji dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną; gimnazja będą zlikwidowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.