PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły branżowe i technikum, zmiany: Jak będzie wyglądało kształcenie?

 • PAP/AT    19 lipca 2016 - 16:08
Szkoły branżowe i technikum, zmiany: Jak będzie wyglądało kształcenie?
Przyjęliśmy założenie, że w szkole na poziomie zasadniczym będą podstawy programowe obejmujące jedną kwalifikację, natomiast w technikach będą podstawy programowe obejmujące dwie kwalifikacje - powiedziała Teresa Wargocka (fot.men.gov.pl)

• Trwa przegląd podstaw programowych kształcenia w zawodach - poinformowała wiceminister edukacji Teresa Wargocka.
• Jak mówiła, ma on prowadzić do zmian, w efekcie których zawody mają być tylko jedno lub dwukwalifikacyjne.
We wtorek (19 lipca) Wargocka na posiedzeniu połączonych podkomisji sejmowych: do spraw kształcenia zawodowego i do spraw ekonomiki edukacji i nauki przedstawiała informację na temat efektywności kształcenia zawodowego.

Mówiąc o podstawach programowych kształcenia w zawodach wiceminister poinformowała, że obecnie m.in. w ramach partnerstwa na rzecz szkolnictwa zawodowego trwa ich przegląd. Zaznaczyła, że obejmuje on wszystkich 200 zawodów opisanych w kwalifikacji zawodów łącznie przez 252 kwalifikacje.

Zgodnie z wprowadzoną w 2012 r. reformą szkolnictwa zawodowego odeszło się od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w jego wyniku uczeń zdobywał kwalifikacje do wykonywania danego zawodu. Zdobycie każdej kwalifikacji jest potwierdzone egzaminem teoretycznym i praktycznym. Każdy zawód opisany jest jedną, dwoma lub trzema kwalifikacjami cząstkowymi; w zasadniczych szkołach zawodowych uczone są zawody jedno- lub dwukwalifikacyjne, a w technikach dwu- lub trzykwalifikacyjne. Po zdobyciu wszystkich kwalifikacji, wymaganych w danym zawodzie, uczeń dostaje dyplom to potwierdzający. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje przeprowadzane są na różnych etapach nauki; tylko w przypadku zawodów jednokwalifikacyjnych na zakończenie nauki.

Czytaj też: Reforma oświaty: Samorządy straciły czas i pieniądze na opracowywanie strategii?

Wargocka mówiła na posiedzeniu podkomisji, że dyrektorzy techników informują o problemach z tym by w czteroletnich technikach przygotować uczniów do zdania w wymaganym czasie trzech kwalifikacji. "Przyjęliśmy założenie, że w szkole na poziomie zasadniczym będą podstawy programowe obejmujące jedną kwalifikację, natomiast w technikach będą podstawy programowe obejmujące dwie kwalifikacje" - powiedziała.

Wiceminister skrytykowała też sposób przeprowadzania egzaminów na poszczególne kwalifikacje. Oceniła, że powoduje on ogromne problemy organizacyjne w szkołach. "Mieliśmy w sytuacje w ostatnich latach, które nie powinny się wydarzyć. Sesje egzaminacyjne były organizowane w czasie trwania zajęć lekcyjnych, obejmowały od kilku do kilkudziesięciu dni, a duże grupy uczniów (...) zdawały egzamin na jednym arkuszu egzaminacyjnym" - wyjaśniła.

Zwróciła również uwagę na wysokie koszty przeprowadzania egzaminów praktycznych w szkołach. Przypomniała, że obecnie są one finansowane ze środków unijnych, które "w którymś momencie skończą się". Dlatego - jak mówiła - ministerstwo rozważa zmianę w egzaminach kwalifikacyjnych. "Jesteśmy skłonni zrezygnować z części praktycznej egzaminu z kwalifikacji, która jest kwalifikacją częściową w technikach, czyli przeprowadzić egzaminy teoretyczne jednodniowe po pierwszej kwalifikacji, a egzamin praktyczny z zawodu i egzamin teoretyczny dopiero po trzeciej kwalifikacji" - powiedziała.

W związku z zapowiedzianą przez minister edukacji Annę Zalewską zmianą struktury szkolnictwa Wargocka pytana była, czy planowane jest przywrócenie egzaminów wstępnych do szkół średnich z matematyki i polskiego. Odpowiedziała, że nie. "Zdecydowaliśmy o egzaminie zewnętrznym po klasie ósmej" - poinformowała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-07-20 10:22:39

  W dodatku będą teoretycznie sprawdzać umiejętności zawodowe! To też już było, w teoretycznym państwie.
 • mzakrzewski, 2016-07-20 08:30:37

  300 opisanych zawodów. Wśród nich baca /ten od owieczek na hali/ brązownik /wybitnie rozwijająca się branże, z 500 rzemieślników/ Kto wie, jakie zawody będą za 5 lat potrzebne na rynku pracy? Rysuje się wyraźny podział na rynku pracy: zawody do opanowania kursami oraz wysoko specjalistyczne po studi...ach. Do pieczenia bułek w markecie wystarczy kurs 60 h. Ciasto dostarcza mieszalnia z komputerowym systemem praktycznie bez udziału ludzi..MEN opiera się w szkolnictwo zawodowe rodem z PRL, gdy państwowe firmy kształciły i zatrudniały młodzież. Jak nie w W-wie, to na Śląsku. Cholera, po co było obalać PRL jeśli PiS sięga do tamtych rozwiązań?  rozwiń